fbpx

Moja Droga - Hotele Warszawskie "Syrena"

Hasło tegorocznej edycji Europejskich Dni Dziedzictwa „Moja droga” bardzo dobrze wpisuje się w historie i rozwój trzech stołecznych hoteli zarządzanych przez Hotele Warszawskie „Syrena” Spółkę z o.o. Motyw drogi można odnieść do podróży po polskiej kulturze i historii oraz czasu, w którym snujemy własne opowieści na tle lokalnych dziejów stolicy.

Nasze trzy obiekty: Polonia Place, MDM i Metropol kiedy powstawały były świadkiem określonych wydarzeń historycznych; specyficzne okoliczności przyświecały i sprzyjały ich budowie. Droga to więc osobliwe dzieje tych konkretnych hoteli na tle historii miasta: Polonia Place jest w niej obecna od ponad 107 lat, MDM od blisko 65, a Metropol od 55. Zatem ciekawy kawałek tej wspólnej drogi z Warszawą mamy już za sobą a przed nami kolejne lata. Flagowym obiektem i jednym z trzech luksusowych hoteli przedwojennej stolicy, które szczęśliwie kontynuują swoją historię do dziś jest Polonia Palace – najmłodszy z tej trójki i wówczas najnowocześniejszy (bieżąca woda, podgrzewane garaże, mechaniczna pralnia). Jako jedyny zlokalizowany został poza staromiejską częścią Warszawy w nowoczesnym Centrum, którym od końca XIX w. stawało się skrzyżowanie Al. Jerozolimskich i ul. Marszałkowskiej. Przyczynkiem tej zmiany stała się budowa kolei Warszawsko-Wiedeńskiej. Możemy więc śmiało napisać, że nasz stylowy hotel w dużym stopniu uatrakcyjnił ten obszar Warszawy.

Hotel Polonia Palace powstał pod koniec zaborów i człon jego nazwy „Polonia” jednoznacznie odwoływał się do patriotycznych pobudek, jakimi kierował się fundator hotelu hr Konstanty Gabriel Przezdziecki. Ten znany, arystokratyczny ród na trwałe wpisał się w polskie dzieje; Przezdzieccy byli fundatorami Biblioteki Ordynacji Przezdzieckich mieszczącej się przy ul. Foksal 6, założyli w stolicy Pogotowie Ratunkowe, wspierali finansowo Niższą Szkołę Hotelarską w Warszawie (która działała w hotelu Polonia Palace od 1931 r. założona przez Naczelną Organizację Polskiego Przemysłu Hotelarskiego – też z siedzibą w hotelu zrzeszającą czołowe hotele ówczesnej stolicy). Przy budowie Polonia Palace zatrudniono tylko polskie firmy – projektantów i wykonawców – dając tym samym możliwość ekonomicznego wzmocnienia stołecznej przedsiębiorczości. Hotel był też ”drogim”, bo ulubionym miejscem dawnej elity artystycznej skupionej wokół Polskiego Klubu Artystycznego, który w latach międzywojennych (1913-39) miał swoją siedzibę w apartamentach hotelowych. Klub był organizatorem szeregu przyjęć, bankietów, spotkań literackich. Jednym z najbardziej spektakularnych wydarzeń była wizyta w marcu 1927 r. Kazimiera Malewicza – czołowego przedstawiciela ówczesnej awangardy. W Polonii Palace odbywały się też bale autorów dramatycznych z udziałem Jana Lechonia, Stefana Żeromskiego, Kornela Makuszyńskiego, Magdaleny Samozwaniec, Marii Pawlikowskiej i Tadeusza Boya-Żeleńskiego. Bywały tu gwiazdy ówczesnej sceny: Mieczysława Ćwiklińska, Kazimierz Junosza-Stempowski, Józef Węgrzyn, Ludwik Solski, Leon Schiller, Jadwiga Smosarska. Bankiety zaszczycał koncertami także Jan Kiepura. Polonia Palace była ulubionym miejscem spotkań, pobytów dyplomacji i ziemiaństwa; bywali też czołowi politycy, w tym marszałek Piłsudski, który został uwieczniony na jednej z fotografii prezentowanej obecnie w holu hotelowym. Gościł tu także bohater narodowy Finlandii – marszałek Carl Gustaf Emil Mannerheim, w którego gwardii hr Przezdziecki był oficerem pułku. W 1929 r. powitano chyba najbardziej egzotycznego gościa – króla Afganistanu Amanullach Chan, którego II Rzeczpospolita uhonorowała orderem Orła Białego. W 1945 r. huczne przyjęcie przed hotelem zgotowali Warszawiacy gen. Eisenhower’owi.

Unikatowym okresem w historii hotelu był niewątpliwie czas powojenny. Jako jedyny niezniszczony obiekt hotelowy już od wiosny 1945 r. mieścił przedstawicielstwa wielu krajów (Argentyny, Austrii, Belgii, Bułgarii, Czechosłowacji, Danii, Egiptu, Finlandii, Niderlandów, Luksemburga, Meksyku, Norwegii, Rumunii, Szwecji, Turcji, USA, Węgier, Wlk. Brytanii i Włoch) i organizacji międzynarodowych (UNRRA, PCK). Taki precedens nigdy wcześniej się nie zdarzył, by prawie cały hotel stał się jedną wielką ambasadą. Relacje świadków tamtych dni są opisane m.in. w dwóch książkach: „Widziałem Polskę zdradzoną” b. amerykańskiego ambasadora Arthura Bliss Lane, który w ub. roku został pośmiertnie odznaczony Krzyżem Komandorskim z Gwiazdą Orderu Zasługi RP przez Prezydenta RP. Uroczystość odbyła się w pięknych wnętrzach hotelowej Sali Ludwikowskiej w obecności Szefa Gabinetu Prezydenta RP oraz Ambasador USA w Polsce. Drugim ciekawym zapisem życia powojennego w hotelu są wspomnienia włoskiego dyplomaty Alceo Valcini opisane w książce „Bal w hotelu Polonia”. Od 1953 hotel obsługiwał bankiety dla dyplomacji bloku wschodniego zarówno w swoich wnętrzach jak również w miejscach takich jak Teatr Wielki. Był też „bazą cateringową” dla budowniczych Pałacu Kultury i Nauki. Kontynuował także i po wojnie współpracę przy Międzynarodowym Konkursie Chopinowskim. Na jednym z fortepianów ćwiczył w hotelu Adam Harasiewicz. W latach 50. w hotelu mieściło się Centralne Biuro Zakwaterowań, które wydawało skierowania umożliwiające otrzymanie noclegu w hotelach na terenie Warszawy. W 1965 do Polonii dobudowano nową bryłę hotelu Metropol, łącząc oba obiekty w jeden organizm. Od 1974 r. hotel znalazł się pod zarządem powołanego przez prezydenta miasta Warszawskiego Przedsiębiorstwa Turystycznego „Syrena”. Nazwa naszej spółki zarządzającej dziś tymi trzema hotelami jest więc kontynuatorką określonej tradycji. Obecnie hotel dysponuje 206 pokojami, w tym liczącym 115 m² Apartamentem Angielskim, którego ozdobą jest charakterystyczne dla fasady hotelu owalne okno. Także oferta gastronomiczna hotelu w restauracji Polonia i Lobby barze jest niezwykle urozmaicona oferując dania kuchni polskiej i międzynarodowej w formule fusion. Dodatkowo znajduje się tutaj klub fitness, gabinet masażu, sale konferencyjne w tym zabytkowa, unikatowa sala balowa „Ludwikowska” ozdobiona 6 kg złota, która zachowała najwięcej oryginalnych elementów wystroju z 1913 r. a obok niej oddana do użytku dwa lata temu „Ludwikowska Lounge”.

Wnętrza Hotelu Polonia Palace oraz pozostałych hoteli można oglądać na przedstawionych filmach znajdujących się na stronach internetowych: www.poloniapalace.com; www.hotelmetropol.com.plwww.hotelmdm.com.pl.

Na koniec możemy odwołać się do jeszcze jednego aspektu, jaki kryje hasło tegorocznej edycji „Moja Droga”. Oznacza ono przecież zaangażowanie wobec drugiej osoby a o to niewątpliwe dbamy w każdym aspekcie naszej pracy zapewniając wysoki poziom usług świadczonych w naszych trzech hotelach. Nawiązujemy tym samym do najlepszych wzorców przedwojennych, oferując swoim gościom odrestaurowane, komfortowe i funkcjonalne wnętrza, smaczne menu oraz nowoczesne rozwiązania technologiczne, które uprzyjemniają pobyt u nas. Bo Wszyscy nasi Goście są dla nas Drogimi!

Opracowała Dorota Polańska S&M Department

Projekt finansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.