fbpx

Szlaki. Sieci. Połączenia. – hasło Europejskich Dni Dziedzictwa (EDD) w 2024!

 

32. edycja Europejskich Dni Dziedzictwa (EDD) w Polsce, odbędzie się pod hasłem Szlaki. Sieci. Połączenia. Mamy nadzieję, że temat przewodni będzie inspiracją dla organizatorów wydarzeń i zgromadzi liczne grono uczestników EDD.

 

Szlaki. Sieci. Połączenia. to bezpośrednie odwołanie do projektu Szlaków Kulturowych Rady Europy, który został zainicjowany w 1987 r. przez Radę Europy. Inicjatywa promuje przede wszystkim współpracę kulturalną w powiązaniu z rozwojem turystyki. Polska w 2017 r. podpisała porozumienie i włączyła się w projekt, który tworzy obecnie lista 48 tras, a my jesteśmy częścią 18 z nich. Szlaki posiadają bardzo różnorodny charakter od najstarszych np. Santiago de Compostela, po mniej oczywiste w postaci szlaku pisarek np. Marii Konopnickiej, kończąc na Europejskim Szlaku Ceramiki, gdzie nie może zabraknąć Bolesławca.

 

Narodowy Instytut Dziedzictwa, od lat tworzy w Polsce rozwiązania systemowe sieciując miejsca oraz zarządców dziedzictwa o niezwykłej wartości w skali kraju m.in. nadzorując w imieniu Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego procedurę wpisu na Listę Pomników Historii. Aktualnie rejestr liczy ponad 120 obiektów, których zasób kształtują układy urbanistyczne, parki, ogrody, dzieła architektury, krajobrazy kulturowe i zabytki techniki. Ustanowione w 1994 r., w przyszłym roku obchodzą swój Jubileusz 30-lecia. Ważną siecią są także obiekty zabytkowe wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO oraz sieci muzeów i innych, branżowych instytucji kultury.

 

Temat przewodni daje również możliwość pokazania różnorodności dziedzictwa niematerialnego, w tym zjawisk wpisanych na Krajową listę niematerialnego dziedzictwa kulturowego. Przede wszystkim mistrzów rzemiosła i rękodzieła, przekazujących umiejętności kolejnym pokoleniom, których możemy spotkać na licznych szlakach, takich jak: Kraina wątku i osnowy, Opoczyński, czy Małopolski Szlak Rzemiosła.

 

W haśle Szlaki. Sieci. Połączenia. swoje miejsce znajdzie także kultura cyfrowa i cyfrowe bazy danych, które już dziś proponują zwiedzającym wycieczki tematyczne obejmujące trasy po zabytkach lub wirtualne poznanie szlaków i obiektów. Przykładem cyfrowych baz danych, które pozwalają użytkownikom na tworzenie własnych szlaków i sieci jest m.in. portal NID zabytek.pl.

 

Europejskie Dni Dziedzictwa 2024 odbędą się we wrześniu, ze szczególnym uwzględnieniem 7-8 września oraz 14-15 września.

 

Więcej na temat organizacji wydarzeń EDD w publikacji Rady Europy – <tutaj>

 

Patronatem medialnym Europejskich Dni Dziedzictwa jest Polskie Radio S.A.

Projekt finansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.