fbpx

Formularz zgłoszeniowy

HASŁO PRZEWODNIE 27. EDYCJI EDD

POLSKI SPLOT

W 2019 roku w dniach 7-8 i 14-15 września odbędzie się 27. edycja Europejskich Dni Dziedzictwa pod hasłem przewodnim „Polski splot”.

Temat wpisuje się w założenia Programu Wieloletniego NIEPODLEGŁA na lata 2017-2022 i jest okazją dla organizatorów wydarzeń do skupienia uwagi nad kwestią tworzenia niepodległego Państwa Polskiego oraz procesu scalania granic po latach zaborów.

Wydarzenia wpisujące się w hasło przewodnie EDD będą przybliżały ich uczestnikom proces kształtowania się granic Polski po 1918 roku, przybliżając sylwetki osób, które angażowały się w proces budowania i utrwalania państwowości. Temat, przywołujący pojęcie „splotu” nawiązuje do wspólnego wysiłku Polaków związanego z połączeniem kraju z trzech części funkcjonujących wcześniej w ramach oddzielnych organizmów państwowych zaborców. Jest okazją do pokazania jak powstawało państwo i nowe instytucje po okresie niewoli.

Czytany wprost umożliwia organizację wydarzeń nawiązujących do tematu mody polskiej, krawiectwa, rzemiosła, tradycji tkackich, a co za tym idzie zakładów przemysłowych (przędzalni).

Dodatkowo materiał, osnowa na której powstało Państwo Polskie, to istna mozaika utkana ze splotów wielu tradycji oraz regionów etnograficznych z charakterystycznym strojem ludowym oraz dziedzictwem niematerialnym. Temat dziedzictwa niematerialnego warto podjąć również w kontekście wybrania Polski na wiceprzewodniczącego Międzyrządowego Komitetu ds. Ochrony Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego UNESCO na kadencję 2018-2022 jak również pierwszego polskiego wpisu na Reprezentatywną Listę Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego UNESCO.

Motyw splotu symbolizujący proces jednoczenia, budowy jest okazją do poświęcenia uwagi architekturze funkcjonalnej powstałej w okresie II RP. Architekci, urbaniści niczym tkacze pletli kraj od podstaw, odtwarzając infrastrukturę, modernizując miasta, budując siedziby nowych instytucji. Architektura niepodległej to śmiałe realizacje takie jak np. Drapacz Chmur w Katowicach, gmach Zakładu Ubezpieczeń Społecznych w Gdyni czy tzw. Szklany Dom w Warszawie.

Mamy nadzieję, że tegoroczny temat święta dziedzictwa spotka się z Państwa zainteresowaniem i zainspiruje do realizacji ciekawych wydarzeń kulturalnych. Gorąco zachęcamy do współpracy i wypełnienia formularza zgłoszeniowego.

Terminy nadsyłania zgłoszeń w poszczególnych województwach:

woj. dolnośląskie – 10 maja 2019
woj. kujawsko-pomorskie – 17 czerwca 2019 
woj. lubelskie – 1 lipca 2019 
woj. lubuskie – 31 maja 2019
woj. łódzkie
woj. małopolskie – 1 lipca 2019 
woj. mazowieckie – 31 maja 2019
woj. opolskie – 1 maja 2019
woj. podkarpackie – 31 maja 2019
woj. podlaskie – 23 czerwca 2019
woj. pomorskie
woj. śląskie – 5 maja 2019
woj. świętokrzyskie – 15 kwietnia 2019
woj. warmińsko-mazurskie – 31 maja 2019 
woj. wielkopolskie – 15 czerwca 2019
woj. zachodniopomorskie

Europejskie Dni Dziedzictwa są dofinansowane ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach Programu Wieloletniego NIEPODLEGŁA na lata 2017-2022.

(max 350 znaków)

Wprowadź poniżej dokładny adres i wybierz miejsce z wyświetlonych podpowiedzi. Możesz również kliknąć na mapę, a adres punktu zostanie automatycznie wprowadzony do poniższego pola.
Gdy wydarzenie nie ma dokładnego adresu - podaj proszę najblizszy rzeczywisty adres.

Dozwolone typy plików: jpg. Maksymalny rozmiar: 2 MB

Wybierz z istniejących

1
1

(max 300 znaków)

Dozwolone typy plików: jpg, png. Maksymalny rozmiar: 1 MB

1

Dozwolone typy plików: jpg, png. Maksymalny rozmiar: 1 MB

(przeczytaj)

(przeczytaj politykę prywatności)

* Pola oznaczone gwiazdką są obowiązkowe.