fbpx

Europejskie Dni Dziedzictwa w województwie warmińsko-mazurskim

 

 

#EDD to, jak co roku, liczne atrakcje w całej Polsce, w tym w województwie warmińsko-mazurskim. Z tej okazji, 8 września w Muzeum Mikołaja Kopernika we Fromborku odbyła się konferencja prasowa prezentująca wydarzenia, których kulminacja zaplanowana jest na 2 i 3 weekend września.

 

W tym roku świętujemy 550. rocznicę urodzin Mikołaja Kopernika. Dlatego podczas spotkania prezentującego 31. edycję Europejskich Dni Dziedzictwa w województwie warmińsko-mazurskim, nie mogło zabraknąć akcentu związanego z tym wielkim odkrywcą. Dyrektor Zamku Muzeum Mikołaja Kopernika, Mirosław Jonakowski, wygłosił wykład „Muzeum Mikołaja Kopernika. Żywe Dziedzictwo – tradycje od pokoleń”, natomiast dr Jerzy Sikorski przedstawił radość i smutki ostatnich lat Mikołaja Kopernika. Spotkanie zwieńczył uroczysty koncert kwartetu smyczkowego „Tradycje od pokoleń” oraz pamiątkowe wybicie monety „Europejskie Dni Dziedzictwa 2023”.

 

Wybrane wydarzenia w województwie warmińsko-mazurskim

 

  • Mazury w podaniach, legendach i anegdotach

Archiwum Państwowego w Olsztynie zaprasza do zapoznania się z wirtualną wystawą, która oparta jest na zbiorach Karola Małłka, „Króla Mazurów”. Wystawa prezentuje mazurskie legendy, anegdoty, przysłowia i przyśpiewki, ukazując bogactwo kultury ludowej i charakterystyczne cechy regionu. Teksty spisane przez Małłka przedstawiają tradycje, zwyczaje i przesądy ludu mazurskiego, w których natura i lokalna atmosfera odgrywają istotną rolę. Szczegółowe informacje >tutaj<.

 

  • Bez tradycji nie ma przyszłości

Szkoła Podstawowa nr 1 im. Ryszarda Knosały w Olsztynie, powstała w 1945 roku.  Jako najstarsza szkoła podstawowa w mieście, opiera swoje fundamenty na tradycji, historii i doświadczeniu wielu pokoleń Olsztyniaków. Dlatego w ramach #EDD organizuje spotkanie „Bez tradycji nie ma przyszłości”, które ma na celu połączyć więzy przeszłości i teraźniejszości poprzez pokolenie Dziadków, Rodziców i Dzieci. Najmłodsi poznają tradycyjne zawody, pasje, sztukę warmińskiej ziemi. Wezmą udział w warsztatach bartnickich; przygotują z domownikami potrawy z kuchni warmińskiej. Podsumowaniem akcji będzie prezentacja 16 września w budynku szkoły, w której nie zabraknie: tańców warmińskich, teatru cieni przedstawiającego legendę o Warmii, wystawy prac dzieci, efektów wspólnych działań kulinarnych. Szczegółowe informacje >tutaj<.

 

  • Na ślubnym kobiercu – tradycje od pokoleń na Warmii i Mazurach

W Domu „Gazety Olsztyńskiej” w ramach #EDD prezentowana jest wystawa „Na ślubnym kobiercu”, która przedstawia zdjęcia ślubne oraz tradycje związane z zaręczynami, ślubami i weselnymi uroczystościami na Warmii i Mazurach w XIX i XX wieku. Wystawa podkreśla znaczenie przechowywania rodzinnych pamiątek, w tym fotografii ślubnych, jako elementu budowania tożsamości w zmieniającym się świecie. Muzeum zachęca także do aktywnego udziału w wystawie, przynosząc własne fotografie ślubne, które zostaną zeskanowane i dodane do wystawy oraz na stronę Facebooka Domu „Gazety Olsztyńskiej”. Szczegółowe informacje >tutaj<.

Projekt finansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.