fbpx

„Na ślubnym kobiercu – tradycje od pokoleń na Warmii i Mazurach”

Data rozpoczęcia:

17 września 2023

niedziela

11:00

Data zakończenia:

17 września 2023

niedziela

14:00

-+usuń z przewodnikadodaj do przewodnika

Ślub to jeden z najważniejszych rytuałów przejścia. Podczas tej ważnej uroczystości nowożeńcy odwołują się często do zwyczajów rodzinnych czy regionalnych.

Przechowywanie pamiątek rodzinnych, w tym ślubnych fotografii antenatów jest w zmieniającej się rzeczywistości elementem ciągłości tradycji, na której budujemy swoją tożsamość. W Domu „Gazety Olsztyńskiej” prezentujemy wystawę „Na ślubnym kobiercu”, która oprócz fotografii ślubnych znanych działaczy i nauczycieli szkół polskich na Warmii ukazuje zdjęcia nowożeńców przybyłych do Olsztyna m. in. z kresów wschodnich. Ekspozycja
przedstawia także zwyczaje i obrzędy towarzyszące zaręczynom, ślubom i uroczystościom weselnym na Warmii i Mazurach w XIX i XX stuleciu. Tradycje te stanowią część niematerialnego dziedzictwa kulturowego regionu. Uzupełnieniem wystawy są ogłoszenia matrymonialne i reklamy podarunków ślubnych sprzedawanych w księgarni „Gazety Olsztyńskiej” w latach 1920-1939 oraz zainscenizowane wnętrza chaty warmińskiej i atelier fotograficznego. Muzeum zachęca do przyniesienia na spotkanie rodzinnych fotografii ślubnych, które zostaną zeskanowane i umieszczone dodatkowo na wystawie oraz na Facebooku Domu „Gazety Olsztyńskiej”.

Galeria

Data rozpoczęcia:

17 września 2023

niedziela

11:00

Data zakończenia:

17 września 2023

niedziela

14:00

-+usuń z przewodnikadodaj do przewodnika

Kategorie wydarzenia:

wystawa

Lokalizacja:

10-019 Olsztyn, Targ Rybny 1

woj. warmińsko-mazurskie

Organizator

Nazwa: Dom „Gazety Olsztyńskiej” Oddział Muzeum Warmii i Mazur w Olsztynie

Osoba kontaktowa: Danuta Syrwid

Telefon: 662098462

E-mail: dgo@muzeum.olsztyn.pl

WWW: https://gazeta.muzeum.olsztyn.pl/

Informacja o organizatorze:

Dom „Gazety Olsztyńskiej” oddział Muzeum Warmii i Mazur mieści się w zrekonstruowanym budynku dawnej redakcji i drukarni pisma. Prezentowane w muzeum wystawy ukazują historię regionu i miasta oraz dzieje polskiej gazety ukazującej się w latach 1886-1939.

Projekt finansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.