fbpx

Europejskie Dni Dziedzictwa w województwie małopolskim

Kraków - Europejskie Dni Dziedzictwa 2023, konferencja prasowa. Od lewej: dziennikarz, Agata Mucha z Narodowego Instytutu Dziedzictwa.

Europejskie Dni Dziedzictwa 2023. Konferencja prasowa w Krakowie.

 

Pod hasłem „Żywe dziedzictwo – tradycje od pokoleń” w sobotę w całym kraju, w tym w Małopolsce, rozpoczną się Europejskie Dni Dziedzictwa. Uczestnicy wydarzenia będą mogli wziąć udział w przygotowanych specjalnie na tę okazję m.in. warsztatach, piknikach, rajdach i lekcjach muzealnych.

 

Europejskie Dni Dziedzictwa odbędą się w drugi i trzeci weekend września pod hasłem „Żywe dziedzictwo – tradycje od pokoleń”, które nawiązuje do jubileuszu 20-lecia uchwalenia konwencji UNESCO w sprawie ochrony niematerialnego dziedzictwa kulturowego oraz 10-lecia krajowej listy niematerialnego dziedzictwa kulturowego.

 

Podczas konferencji prasowej poprzedzającej #EDD w województwie małopolskim, Witold Górny, Kierownik Oddziału Terenowego Narodowego Instytutu Dziedzictwa w Krakowie, powiedział:

 

W samym Krakowie bardzo ciekawym wydarzeniem będą warsztaty z wykonywania krakowskiej koronki klockowej. Ale Europejskie Dni Dziedzictwa to nie tylko Kraków, to także cała Małopolska, a nawet Polska.

Europejskie Dni Dziedzictwa to, jak co roku, bogactwo wydarzeń:

 

W samym województwie małopolskim, mamy już ponad 150 zgłoszonych wydarzeń, mniejszych i większych, bardzo regionalnych, ale także takich na większą skalę. (…) Można przebierać w atrakcjach i zrobić sobie ciekawe trasy wycieczkowe – powiedziała Patrycja Rogulska z Fundacji Sztuki, Przygody i Przyjemności ARTS, która jest koordynatorem regionalnym EDD w Małopolsce.

 

W małopolskiej konferencji prasowej prezentującej tegoroczną ofertę #EDD udział wzięli: Witold Górny, Kierownik Oddziału Terenowego NID w Krakowie; Robert Piaskowski, Pełnomocnik Prezydenta Miasta Krakowa ds. Kultury; Agnieszka Wargowska-Dudek, przedstawicielka Fundacji Sztuki, Przygody i Przyjemności ARTS, regionalnego koordynatora Europejskich Dni Dziedzictwa; Marek Świca, Dyrektor Muzeum Fotografii (MuFo) w Krakowie; Joanna Mrowiec, Dyrektor Muzeum Armii Krajowej w Krakowie; Agata Mucha, koordynatorka regionalna NID ds. niematerialnego dziedzictwa kulturowego; dr Andrzej Iwo Szoka z Centrum Interpretacji Niematerialnego Dziedzictwa Krakowa, Muzeum Krakowa.

 

Wybrane wydarzenia w woj. małopolskim:

 

  • Krakowska koronka klockowa. Warsztaty i wystawa

Stowarzyszenie „Koronczarki Ziemi Krakowskiej” zrzeszające depozytariuszki tego elementu niematerialnego dziedzictwa kulturowego, jakim jest krakowska koronka klockowa, zaprasza na wystawę oraz warsztaty koronczarskie. Wydarzenie zaplanowane jest na 9 i 16 września w Muzeum Krakowa. Szczegółowe informacje >tutaj<. Umiejętność wykonywania koronki klockowej stanowi zarówno istotną część kultury tradycyjnej Krakowa i okolic. W 2016 roku została wpisana na Krajową listę niematerialnego dziedzictwa kulturowego.

 

  • Europejskie Dni Dziedzictwa w Stryszewie „Żywe dziedzictwo – tradycje od pokoleń”

Stryszawa to miejsce o bogatej tradycji w produkcji zabawek drewnianych. 9 i 10 września, zapraszamy do odwiedzenia Beskidzkiego Centrum Zabawki Drewnianej, gdzie organizowane będą atrakcje związane z tym dziedzictwem kulturowym. W programie: stoiska z rękodziełem, warsztaty malowania zabawek, degustacja regionalnych przysmaków oraz występy artystyczne. Dodatkowo, w niedzielne popołudnie koncert w ramach Beskidzkiego Festiwalu Muzyki Organowej i Kameralnej w pobliskim kościele św. Anny. Szczegółowe informacje >tutaj<. Zabawkarstwo żywiecko-suskie zostało wpisane na Krajową listę niematerialnego dziedzictwa kulturowego w 2016 roku.

 

  • Zwiedzanie pracowni szopkarskiej rodziny Markowskich – 16 i 17 września

Pracownia szopkarza krakowskiego to unikalne miejsce pełne tajemniczych dzieł, które rzadko jest dostępne dla zwiedzających. Rodzina Markowskich, 16 i 17 września, serdecznie zaprasza do swojej pracowni u stóp Wawelu, gdzie można zobaczyć wystawę szopek krakowskich, poznać tajniki ich tworzenia i porozmawiać z twórcami tych misternych dzieł. Szczegółowe informacje >tutaj<. W 2014 roku szopkarstwo krakowskie zostało wpisane na Krajową listę niematerialnego dziedzictwa kulturowego. Natomiast w 2018 roku tradycja budowy, wyjątkowych w skali świata szopek krakowskich została wpisana na Reprezentatywną Listę Niematerialnego Dziedzictwa Ludzkości UNESCO.

Projekt finansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.