fbpx

Zwiedzanie pracowni szopkarskiej rodziny Markowskich

Data rozpoczęcia:

16 września 2023

sobota

10:00

Data zakończenia:

17 września 2023

niedziela

17:00

-+usuń z przewodnikadodaj do przewodnika

Pracownia szopkarza krakowskiego to niedostępne na co dzień miejsce, pełne sekretów i niezwykłego blasku pozostających w ukryciu dzieł. To wyjątkowa szansa, żeby odwiedzić w to pełne pasji miejsce i spotkać się z twórcami szopek krakowskich.

Rodzina Markowskich zaprasza do swojej pracowni szopakrskiej u stóp Wawelu. Jest to pierwsza pracownia szopkarska udostępniona twórcom przez miasto Kraków. Szopkarze krakowscy od pokoleń tworzą swoje misterne dzieła. Zazwyczaj szopki krakowskie powstają w domowym zaciszu a efekt wielomiesięcznych prac można podziwiać dopiero w grudniu, na dorocznym Konkursie Szopek Krakowskich lub na wystawach. Tym jednak razem pojawia się wyjątkowa okazja, żeby chociaż na chwilę zajrzeć w miejsce, gdzie powstają te najpiękniejsze polskie szopki. Podczas zwiedzania będzie można zobaczyć wystawę szopek krakowskich powstałych w poprzednich latach, jak również zapoznać się z materiałami służącymi do ich budowy szopek i zobaczyć, w jaki sposób szopki są konstruowane. Naturalnie, można będzie również uzyskać odpowiedzi na pytania dotyczące metod tworzenia szopek krakowskich.

Galeria

Data rozpoczęcia:

16 września 2023

sobota

10:00

Data zakończenia:

17 września 2023

niedziela

17:00

-+usuń z przewodnikadodaj do przewodnika

Lokalizacja:

Pracownia twórcza w kamienicy przy ul. Bernardyńska 10/1 (parter), Kraków

woj. małopolskie

Organizator

Nazwa: Rodzina Markowskich

Osoba kontaktowa: Marek Markowski

Telefon: 723065595

E-mail: markowski.marek@op.pl

Informacja o organizatorze:

Tradycję tworzenia szopek w rodzinie rozpoczął w 1974 r. Marek Markowski, który zachęcił do tego rękodzieła swojego tatę Edwarda, żonę Renatę oraz dzieci. Ich wspólnym dziełem jest rekordowa szopka krakowska licząca 501 cm wysokości. Rodzina zajmuje się też kolekcjonowaniem szopek krakowskich.

Projekt finansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.