Łączy nas dziedzictwo - XXV Europejskie Dni Dziedzictwa w Czersku
Data rozpoczęcia:
11 września 2022
niedziela
12:00
Data zakończenia:
11 września 2022
niedziela
18:00
11 września zapraszamy w podróż po tradycji i kulturze nadwiślańskiego Urzecza podczas tegorocznych Europejskich Dni Dziedzictwa na zamku w Czersku.
W programie znalazły się przejazdy zabytkowym autobusem (z przewodnikiem) dawną trasą kolejki wąskotorowej między jarmarkami w Piasecznie i Czersku w ramach programu „Połączeni koleją”. Pokażemy, jaki wpływ na rozwój naszego Urzecza miały migracje ludzi – flisaków z południa i Olędrów z północy.
Nie zabraknie regionalnej kuchni. W strefie smaków będzie można spróbować potraw Urzecza, m.in. sytochy, barszczu chrzanowo-buraczanego, śliwianki czy siuforka oraz degustować produkty lokalne z miejscowych pasiek, sadów, browarów czy gospodarstw rolnych.
Wszystko w towarzystwie muzyki z różnych nadwiślańskich regionów. Wystąpią zespoły ludowe z Urzecza: Piskorze i URZECZEni oraz teatr ludowy Granda na Urzeczu. Całość muzyczną klamrą połączy koncert Joanna Słowińska & Stanisław Słowiński Kwartet.
Program:
12.00 – Hejnał Czerska z wieży bramnej
12.15 – Joanna Słowińska i Stanisław Słowiński kwartet
14.00 – koncert zespołu ludowego Piskorze z Łukówca
15.15 – koncert zespołu URZECZEni z Czerska
16.30 – Granda na Urzeczu – śpiewogra Swaty przez Wisłę; I akt – Bocian, czyli obcy
II akt – Wieczór panieński.
Przez całe wydarzenie będzie można wziąć udział w warsztatach szkutniczych, powroźniczych, haftu wilanowskiego, kulinarnych oraz z obróbki bursztynu i koronki.
Wydarzenie bezpłatne
Galeria
Data rozpoczęcia:
11 września 2022
niedziela
12:00
Data zakończenia:
11 września 2022
niedziela
18:00
Kategorie wydarzenia:
Organizator
Nazwa: Ośrodek Kultury w Górze Kalwarii
Osoba kontaktowa: Dariusz Falana
Telefon: 504057444
E-mail: d.falana@kulturagk.pl
WWW: https://kulturagk.pl
Informacja o organizatorze:
Ośrodek Kultury w Górze Kalwarii, mając w zarządzie zamek Książąt Mazowieckich w Czersku, zajmuje się promocją i animacją związaną z historią zamku i ziemi czerskiej. Wykorzystujemy i promujemy bardzo aktywnie również potencjał rzeki Wisły i regionu Urzecza.