fbpx

Przed nami kolejna edycja Europejskich Dni Dziedzictwa !

Już w drugi i trzeci weekend września odbędzie się 29. edycja Europejskich Dni Dziedzictwa, której ogólnopolskim koordynatorem jest tradycyjnie Narodowy Instytut Dziedzictwa. „Smaki dziedzictwa” to tegoroczne hasło EDD, pod którym odbędą się setki wydarzeń w całej Polsce.

 

Tradycje kulinarne, przepisy przekazywane z pokolenia na pokolenie, lokalne obyczaje, obiekty związane z turystyką kulturową, zabytki przetwórstwa spożywczego – to dziedzictwo szczególnie ważne dla tożsamości narodu, który przez lata znajdował się w rękach zaborców, a mimo to nigdy nie zapomniał o swoich korzeniach. Tegoroczna edycja EDD koncentruje się nie tylko na materialnych przejawach tradycji rzemieślniczych (np. obiektach takich, jak mleczarnie, piekarnie, fabryki cukierków), ale również na dziedzictwie kultury niematerialnej – zwyczajach, recepturach, obrzędach.

 

Wzbogacona wpływami innych kultur i religii, polska kuchnia dla każdego z nas pachnie i smakuje inaczej – wspomnieniami, potrawami przygotowywanymi przez nasze babcie, regionalnymi produktami, smakami dzieciństwa. Tegoroczne Europejskie Dni Dziedzictwa zabiorą nas w sentymentalną podróż pełną wydarzeń upowszechniających wiedzę o dziedzictwie kulinarnym, które – choć tak różne w zależności od regionu – zawsze jednoczy nas przy wspólnym stole i stanowi nieodłączny, niezwykle ważny element naszej historii i kultury.
W popularyzację przedsięwzięcia społeczno-edukacyjnego, jakim są EDD, włączyła się Mela Koteluk – wokalistka, autorka tekstów i kompozytorka, która zachęca do udziału w EDD poprzez  spot radiowy.

 

Słuchając podcastu „Smaki dziedzictwa wg Roberta Makłowicza” przenosimy się w świat tradycyjnych smaków i wspomnień autora – historyka i autorytetu kulinarnego. Jarosław Uściński – szef kuchni z 30-letnim doświadczeniem – zaprasza na EDD w spocie audiowizualnym oraz gotując regionalne potrawy z różnych zakątków Polski na planie programu „Pytanie na śniadanie”.

 

Europejskie Dni Dziedzictwa to ponad 500 organizatorów, setki wydarzeń w całej Polsce, tysiące uczestników, którzy poprzez aplikację mobilną EDD z łatwością znajdą wydarzenie w swojej okolicy bądź wybiorą je według kryteriów zainteresowania czy terminu. Warto mieć pod ręką to narządzie, które w intuicyjny sposób pomoże nam zaplanować czas z Europejskimi Dniami Dziedzictwa.

 

Ponadto zapraszamy do śledzenia strony internetowej www.edd.nid.pl oraz mediów społecznościowych https://www.facebook.com/europejskie.dni.dziedzictwa/, gdzie publikujemy na bieżąco listę wydarzeń, w których przez dwa kolejne weekendy września (11-12.09 i 18-19.09) będzie można bezpłatnie wziąć udział na terenie całego kraju. Każdy znajdzie dla siebie coś ciekawego: warsztaty, spotkania, wystawy, zwiedzanie obiektów, zajęcia edukacyjne. Jedno jest pewne – będzie ciekawie i jednocześnie bardzo smacznie!

 

***

 

• Spot radiowy z Melą Koteluk
• Podcast z Robertem Makłowiczem
• Spot EDD 2021 z Jarosławem Uścińskim
• Spot EDD 2021 z napisami
• Spot EDD 2021 z audiodeskrypcją

 

***

Europejskie Dni Dziedzictwa to projekt kulturalny, społeczny i edukacyjny o zasięgu ogólnoeuropejskim. Co roku we wrześniu mieszkańcy Starego Kontynentu mogą bezpłatnie zwiedzić najciekawsze zabytki w swojej okolicy, również te niedostępne na co dzień, oraz wziąć udział w wielu wydarzeniach kulturalnych i edukacyjnych.

 

Organizatorzy wydarzeń EDD zapewniają bezpłatny dostęp do zabytków i innych obiektów kultury oraz proponują wiele innych atrakcji, takich jak koncerty, wystawy, festyny historyczne, prezentacje ginących zawodów, wykłady, kiermasze wyrobów artystycznych i rzemieślniczych. Zachęcają do obcowania z kulturą i zabytkami, popularyzują regionalne tradycje i zwyczaje.
EDD to wspólna inicjatywa Rady Europy i Unii Europejskiej. EDD zostały ustanowione w 1991 roku, jednak ich idea jest wcześniejsza – sięga 1985 roku, kiedy podczas II Konferencji Rady Europy w Granadzie francuski minister kultury zaproponował rozszerzenie na cały kontynent zainicjowanych we Francji rok wcześniej Dni Otwartych Zabytków. Obecnie w EDD biorą udział wszystkie państwa członkowskie Rady Europy, a Polska włączyła się do akcji w 1993 roku.

 

Ogólnopolskim koordynatorem EDD jest Narodowy Instytut Dziedzictwa, który – dzięki wsparciu setek organizatorów poszczególnych wydarzeń, lokalnych władz i mediów – wypracował wyjątkową formułę tego wydarzenia. EDD w Polsce to przede wszystkim program edukacyjny, wystawy, wycieczki, prelekcje, gry i konkursy przybliżające lokalnym społecznościom historię ich ziem. Każdej edycji towarzyszy hasło, które nadaje wspólny mianownik wydarzeniom organizowanym we wszystkich zakątkach kraju.
EDD pozwalają lepiej poznać naszą historię i kulturę. Przyczyniają się do wzmocnienia poczucia wspólnoty i odpowiedzialności za nasze dziedzictwo, a co za tym idzie – do jego lepszej ochrony i zaangażowania w nią lokalnych społeczności.

Projekt finansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.