fbpx

Europejskie Dni Dziedzictwa w woj. kujawsko - pomorskim

 

Szerokie grono dziennikarzy przybyło na konferencję prasową, podczas której zaprezentowano planowane wydarzenia organizowane w ramach Europejskich Dni Dziedzictwa w województwa kujawsko-pomorskiego. Spotkanie odbyło się 5 września w siedzibie regionalnego koordynatora EDD w Bydgoszczy, Kujawsko – Pomorskiego Centrum Kultury. W konferencji udział wzięli przedstawiciele Oddziału Terenowego Narodowego Instytutu Dziedzictwa w Toruniu.

 

Wśród zaproszonych gości znaleźli się: dyrektor Departamentu Kultury i Dziedzictwa Narodowego w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Kujawsko-Pomorskiego Jerzy Janczarski, jego zastępczyni Monika Butowska, kierownik Oddziału Terenowego w Toruniu Narodowego Instytutu Dziedzictwa Robert Kola oraz koordynatorka regionalna NID ds. niematerialnego dziedzictwa kulturowego, Anna Baran .

Hasło EDD 2023 „Żywe dziedzictwo – tradycje od pokoleń” nawiązuje do dwóch tegorocznych jubileuszy niematerialnego dziedzictwa kulturowego (20-lecia uchwalenia Konwencji UNESCO w sprawie ochrony NDK oraz 10-lecia Krajowej listy niematerialnego dziedzictwa kulturowego), dlatego o przekazywanych z pokolenia na pokolenie, autentycznych i zapewniających ciągłość tradycji zwyczajach z województwa kujawsko-pomorskiego opowiedziała regionalna koordynatorka dziedzictwa niematerialnego NID Anna Baran. Bogatą ofertę zaplanowanych w ramach #EDD 2023 wydarzeń przedstawił Krystian Strauss z Pracowni Dziedzictwa Kulturowego KPCK w Bydgoszczy. W roli moderatorki wystąpiła dyrektor placówki Ewa Krupa.

 

Wybrane wydarzenia w woj. kujawsko-pomorskim:

 

  • Inauguracja Europejskich Dni Dziedzictwa w województwie kujawsko-pomorskim

Tegoroczne Europejskie Dni Dziedzictwa w województwie kujawsko-pomorskim rozpocznie otwarcie wystawy „Dziedzictwo niematerialne w województwie kujawsko-pomorskim”. Ekspozycja będzie dostępna od 8 września przed Urzędem Marszałkowskim Województwa Kujawsko-Pomorskiego w Toruniu, na placu Teatralnym. Wystawa prezentuje dziedzictwo niematerialne regionu, takie jak tradycje przywołówek dyngusowych, chodzenie z kozą, smażenie powideł, haft kujawski i lokalne nazwy miejsc. Szczegółowe informacje >tutaj<.

 

  • Igłą malowane – warsztaty haftu krzyżykowego

16 września w Muzeum im. ks. dr. Władysława Łęgi w Grudziądzu odbędą się warsztaty hafciarskie. Uczestnicy spotkania będą mieli okazję tworzyć własne hafty krzyżykowe, odkrywając tajemnice kolorowych mulin i pięknych wzorów. To wspaniała okazja, aby poznać tradycje i umiejętności twórcze. Szczegółowe informacje >tutaj<.

 

  • Szymborze – żywe dziedzictwo

Przywołówki, chodzenie z kozą i Jan Kasprowicz wszystko to łączy się w Szymborzu, dawnej wsi dzisiaj dzielnicy Inowrocławia. 17 września, w Domu rodziny Jana Kasprowicza – oddziale Muzeum im. Jana Kasprowicza w Inowrocławiu zachęcamy do udziału w wydarzeniach o dawnych, lecz żywych kujawskich tradycjach, które zostały wpisane na Krajową listę niematerialnego dziedzictwa kulturowego. Szczegółowe informacje >tutaj<.

 

  • Organy w Zamartem – cud kujawsko-pomorskiego

Koncert w Zamartem będzie wyjątkowa prezentacją nowo wyremontowanego instrumentu, który został przywrócony do pierwotnej świetności po blisko 250 latach. Wydarzenie w ramach #EDD odbędzie się w 10 września w Parafii Narodzenia NMP w Zamartem. Podczas koncertu, który zostanie wykonany przez organistkę Małgorzatę Trzaskalik-Wyrwę, usłyszymy repertuar charakterystyczny dla czasów, kiedy organy te zostały zbudowane. Szczegółowe informacje >tutaj<.

Projekt finansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.