fbpx

Organy w Zamartem – cud kujawsko-pomorskiego

Data rozpoczęcia:

10 września 2023

niedziela

14:00

Data zakończenia:

10 września 2023

niedziela

15:30

-+usuń z przewodnikadodaj do przewodnika

Kierując się tematem przewodnim tegorocznych Europejskich Dni Dziedzictwa zapraszamy na spotkanie z wyjątkowym przejawem dziedzictwa niematerialnego jakim jest rzemiosło organowe i muzyka.

Zamarcka świątynia wzniesiona w latach 1766–1772, do czasu poświęcenia w 1780 roku, zyskała jednorodny rokokowy wystrój. Tworzy go efektowna polichromia o bogatym programie ikonograficznym, ołtarze, ambona, konfesjonały, ławki, a także organy.

 

Właśnie organy ujęte w trójwieżowy prospekt z bocznym kontuarem są niebywale cennym zabytkiem i to w skali kraju. Zbudował je dla kościoła w Zamartem w 1774 roku organmistrz Christianus Olszynski z Kamienia (Krajeńskiego).

 

Stworzenie organów wymagało ogromnej wiedzy i umiejętności wypracowanych i przekazywanych przez rzemieślników na przestrzeni dziejów. Te same umiejętności będące doskonałym przykładem kontynuowanego od pokoleń żywego dziedzictwa, pozwoliły na przeprowadzenie w latach 2018–2023 prac renowacyjnych.

 

Wydarzenie w Zamartem, stanowić będzie wyjątkową prezentację instrumentu, który odzyskał kształt i dźwięk sprzed blisko 250 lat.

 

Zapraszamy na koncert poprzedzony wprowadzeniem przywołującym dzieje kościoła oo. Bernardynów i jego wystroju oraz zapoznanie się z plenerową wystawą na przykościelnym placu odsłaniającą kulisy pięcioletnich zmagań nad doprowadzeniem rokokowego instrumentu do pierwotnej świetności.

 

Podczas koncertu w wykonaniu organistki Małgorzaty Trzaskalik-Wyrwy wybrzmi repertuar grany w czasach zbudowania instrumentu, odzwierciedlający skalę siedemnastogłosowych organów od subtelnych tonów po gromkie akordy, a także słyszalne w tle dźwięki dzwonków i bębnów.

 

Prezentacja organów odbędzie się w dniu, obchodzonego od średniowiecza, odpustu Narodzenia Najświętszej Maryi Panny, który od 4 ćw. XVIII wieku uświetniała muzyka liturgiczna wykonywana przez miejscowych organistów.

 

Msza św. odpustowa jest o  godz. 12.00.

Data rozpoczęcia:

10 września 2023

niedziela

14:00

Data zakończenia:

10 września 2023

niedziela

15:30

-+usuń z przewodnikadodaj do przewodnika

Kategorie wydarzenia:

wykład / prelekcja, wystawa, koncert

Lokalizacja:

Parafia Narodzenia NMP w Zamartem
ul. Klasztorna 2
Zamarte
89-430 Kamień Krajeński

woj. kujawsko-pomorskie

Organizatorzy

Nazwa:

  • Kujawsko-Pomorskie Centrum Kultury w Bydgoszczy
  • Parafia pw. Narodzenia NMP w Zamartem
  • Stowarzyszenie Pro Musica Organa

Osoba kontaktowa: Krystian Strauss

Telefon: 52 585 15 02

E-mail: eddteam@kpck.pl

WWW: http://www.kpck.pl

Informacja o organizatorze:

Kujawsko-Pomorskie Centrum Kultury w Bydgoszczy istnieje od 1954 roku. Jest instytucją finansowaną z budżetu Samorządu Województwa Kujawsko-Pomorskiego.

Projekt finansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.