Wyszukaj na stronie
Polski

Zakład Narodowy im. Ossolińskich

Wrocław , woj. dolnośląskieZakład Narodowy im. Ossolińskich, Szewska 37, 50-139 Wrocław
08 września 2018
Kategoria:

spacery i wycieczki plenerowe

zwiedzanie

warsztaty

wystawy

gawędy, opowieści

wykłady i prelekcje

Organizator:

Zakład Narodowy im. Ossolińskich, ul. Szewska 37, 50-139 Wrocław, Monika Bronowicka, tel. 575 895 999, e-mail: monika.bronowicka@ossolineum.pl

Dodaj do przewodnikaStwórz własny przewodnik Europejskich Dni Dziedzictwa 2018

1. Wybierz interesujące Cię wydarzenie
2. Kliknij „dodaj do przewodnika”. ….pamiętaj, że możesz dokonać wyboru wielu interesujących Cię wydarzeń!
3. Po selekcji najciekawszych informacji o wydarzeniach w których chcesz wziąć udział, kliknij „pokaż listę” (dół strony).
4. Gdy zobaczysz pełną listę wybranych przez Ciebie informacji na temat wydarzeń kliknij „utwórz przewodnik” i gotowe.
Zadaj pytanie

8 września ǀ godz. 11.00, 12.00

„O niepodległości przed jej utratą. Trylogia Henryka Sienkiewicza w manuskrypcie oraz zabytki sztuki drukarskiej XVI–XVIII wieku”.

W Refektarzu zobaczymy rękopisy Sienkiewiczowskiej Trylogii, wysłuchamy opowieści o tym, jak noblista działał na rzecz odzyskania niepodległości, a także będziemy podziwiać oryginalne dokumenty polskich organizacji politycznych i wojskowych walczących o niepodległość, m.in. odezwy, zarządzenia, pisma ulotne i fotografie. Uczestnicy spotkania będą mogli też podziwiać stare druki, takie jak chociażby jeden z kilku zachowanych na świecie egzemplarzy statutów Jana Łaskiego wytłoczonych na pergaminie. Ta pierwsza kodyfikacja polskiego prawa poprzedzona została tekstem Bogurodzicy, najstarszej polskiej pieśni religijnej, rycerskiej i ojczystej.

Rezerwacja miejsc.

 

8 września ǀ godz. 12.00, 13.00

„Malarz, rysownik, więzień polityczny. Syberyjskie prace Feliksa Lachowicza ze zbiorów Ossolineum”.

W Sali pod Kopułą zaprezentowane zostaną prace Feliksa Lachowicza (1884–1941), urodzonego w Drohobyczu niezwykłego artysty-samouka, w latach I wojny światowej jeńca skazanego na pobyt na Syberii, a następnie żołnierza 5. Dywizji Strzelców Polskich, którego droga do wolnej Ojczyzny wiodła przez ziemie zauralskie. Rysunki i akwarele artysty przedstawiające jego syberyjską drogę i służbę w 5. Dywizji przedstawi kustosz Beata Długajczyk z Działu Sztuki Muzeum Książąt Lubomirskich.

Rezerwacja miejsc.

 

8 września ǀ godz. 13.00, 13.30, 14.00, 14.30

„Pieniądz odrodzonej Polski. Z numizmatycznych kolekcji Ossolineum”.

Dział Numizmatyczny zaprasza na niezwykły pokaz – uczestnicy będą mogli zobaczyć środki płatnicze używane na ziemiach polskich w pierwszych latach niepodległości, tj. pierwsze banknoty markowe, pierwsze monety, banknoty markowe z okresu tzw. hiperinflacji o niezwykle wysokich wielomilionowych nominałach, pierwsze polskie złotówki z lat reformy monetarnej Władysława Grabskiego w 1924 r., a także niektóre bony i pieniądze zastępcze używane lokalnie w latach 1918–1921. Dodatkowo będzie możliwość obejrzenia bardzo rzadkich monet z okresu międzywojennego, np. prywatnej złotej dwuzłotówki wydanej przez Walerego Amrogowicza w 1928 r. czy srebrnej klipy (monety kwadratowej) z wizerunkiem Józefa Piłsudskiego z 1934 r.

Rezerwacja miejsc.

 

 

8 września ǀ godz. 12.00, 13.00

„Książki w Ossolineum. Książki o Niepodległości”.

 W jaki sposób książki trafiają do Ossolineum, można będzie osobiście sprawdzić w Dziale Gromadzenia Nowych Druków Zwartych. Dział nie posiada własnych zbiorów, jest „tranzytowym” miejscem, z którego nabytki książkowe trafiają do zbiorów głównych – magazynów druków zwartych. Zapraszamy na spotkanie, podczas którego widzowie nie tylko zapoznają się z nowościami wydawniczymi z bieżącego roku poświęconymi tematyce odzyskania przez Polskę niepodległości, ale także poznają zasady i formy pracy działu, m.in. sposoby pozyskiwania darów, nawiązywania kontaktów z darczyńcami, a także dokonywania zakupów aukcyjnych.

Rezerwacja miejsc.

 

8 września ǀ godz. 13.00, 13.30, 14.00, 14.30

„Polski Atlas Kongresowy Eugeniusza Romera. Kartografia w Ossolineum”.

W odzyskaniu niepodległości mieli swój zaszczytny udział polscy kartografowie z Eugeniuszem Romerem na czele. Podczas wyjątkowego spotkania w Gabinecie Kartografii będzie można nie tylko podziwiać polskie mapy sprzed 100 lat, ale również wcielić się w rolę kartografa.

Rezerwacja miejsc.

 

8 września ǀ godz. 11.00, 11.30, 12.00, 12.30

„Rok 1919 w Ossolineum podczas walk o Lwów. Podróż w czasie w ossolińskim magazynie”.

Dział Przechowywania i Udostępniania Nowych Druków Zwartych zaprasza do wspólnej podróży w czasie, do Lwowa w 1919 r., kiedy toczyły się walki o miasto. W specjalnie zaaranżowanym na to spotkanie magazynie uczestnicy będą mieć niezwykłą możliwość poznania dramatycznego fragmentu historii Ossolineum. Rok 1919 i walki o Lwów – te wydarzenia zostaną przedstawione przez pryzmat druków znajdujących się w zbiorach, ale nie tylko, w spotkaniu weźmie też udział grupa rekonstruktorska, dzięki której uczestnicy będą mogli wczuć się w klimat wydarzeń sprzed niemal stu lat.

Rezerwacja miejsc.

 

 

8 września ǀ godz. 13.00,14.00

„Dziedzictwo Nieobecnych. Rękopiśmienny skarb kultury duchowej Żydów polskich ze zbiorów Biblioteki Ossolineum: prezentacja rękopisu hebrajskiej Tory z XV w., konserwowanej w Dziale Konserwacji ZNiO”.

Iluminowany Pięcioksiąg Mojżesza jest manuskryptem na pergaminie, jednakże nie ma charakterystycznej formy zwoju, ale jest kodeksem ujętym w okładkę z desek i skóry, zamykaną na metalowe zapinki. To bardzo niekonwencjonalna postać najważniejszego tekstu judaizmu. Dla jakich celów powstała? W jakim obszarze Europy? Co zawierają iluminacje? Nie na wszystkie pytania jesteśmy dzisiaj w stanie odpowiedzieć. Stawiamy hipotezy, o których warto podyskutować.

Rezerwacja miejsc.

 

8 września ǀ godz. 13.00, 14.00

 

„Historie przedmiotów. Historie ludzi. Spotkanie z konserwatorem metalu Ossolineum”.

Podczas spotkania zaprezentowana zostanie biżuteria patriotyczna okresu powstania styczniowego 1863–1864 r., medale, odznaczenia i plakiety pamiątkowe z I wojny światowej oraz pamiątki ocalałych z getta łódzkiego. Uczestnicy spotkania będą mieli możliwość obejrzenia niezwykłych obiektów przed konserwacją, w jej trakcie i po konserwacji. Prezentacji towarzyszyć będzie opowieść konserwatora.

Rezerwacja miejsc.

 

8 września ǀ godz. 11.00, 11.30

„Jak zabezpieczamy ossolińskie księgi? Zwiedzanie Pracowni Introligatorskiej”.

Rezerwacja miejsc.

 

8 września ǀ godz. 11.00, 11.30, 12.00, 12.30

„Ossolineum praktycznie, czyli spacer nie tylko dla naszych czytelników”.

Odwiedziny czytelni i katalogu głównego. Jak nowoczesne technologie umożliwiają opracowanie i popularyzację zbiorów oraz scalanie rozproszonych kolekcji.

Rezerwacja miejsc.

Facebook
YouTube