Wyszukaj na stronie
Polski

„Krajobraz dziedzictwa kulturowego i przyrodniczego Cieplic”.

Jelenia Góra-Cieplice , woj. dolnośląskieMuzeum Przyrodnicze, ul. Cieplicka 11 A, Jelenia Góra-Cieplice
16 - 17 września 2017
Kategoria:

wykłady i prelekcje

gawędy, opowieści

zwiedzanie

spacery i wycieczki plenerowe

Organizator:

Muzeum Przyrodnicze w Jeleniej Górze, ul. Cieplicka 11 A, 58-560 Jelenia Góra, tel. 75 7551506, e-mail: muzeum@muzeum-cieplice.pl

Dodaj do przewodnikaStwórz własny przewodnik Europejskich Dni Dziedzictwa 2018

1. Wybierz interesujące Cię wydarzenie
2. Kliknij „dodaj do przewodnika”. ….pamiętaj, że możesz dokonać wyboru wielu interesujących Cię wydarzeń!
3. Po selekcji najciekawszych informacji o wydarzeniach w których chcesz wziąć udział, kliknij „pokaż listę” (dół strony).
4. Gdy zobaczysz pełną listę wybranych przez Ciebie informacji na temat wydarzeń kliknij „utwórz przewodnik” i gotowe.
Zadaj pytanie

„Krajobraz dziedzictwa kulturowego i przyrodniczego Cieplic”.

Cieplice Śląskie-Zdrój – od 1976 r. stanowiące część Jeleniej Góry – są najstarszym uzdrowiskiem w Polsce. Jego początki sięgają XIII w. i od tego czasu nieprzerwanie do tutejszych wód zjeżdżają kuracjusze. Uzdrowiskiem zajmowali się początkowo augustianie, później joannici, a od XV w. robili to cystersi, sprowadzeni tutaj przez Schaffgotschów, właścicieli Cieplic. Po odejściu cystersów w 1810 r. uzdrowiskiem, aż do 1945 r., zajmowali się sami Schaffgotschowie. To dzięki nim kurort zyskał, oprócz domów zdrojowych, także parki i znajdujące się tam budowle. Na początku XX w. atrakcyjność Cieplic podniósł Eugen Füllner, zakładając w pobliskim Malinniku (dzisiaj części Cieplic) park z towarzyszącymi mu budowlami. Prezentowane miejsca należą do bardzo atrakcyjnych, mają swój nastrój i niezapomniany urok. Parki i budowle parkowe wpisane są do rejestru zabytków.

16 września godz. 10.00–13.00

Wycieczka z przewodnikiem po parku Zdrojowym.

Joanna Mielech i Bożena Gramsz poprowadzą przez park Zdrojowy. Zapoznają zwiedzających z historią i budowlami (Galerią, Teatrem Zdrojowym, Pawilonem „Edward”, muszlą koncertową, kapliczką i pomnikami) oraz z rosnącymi tam roślinami i żyjącymi zwierzętami.  

17 września godz. 10.00–13.00

Wycieczka z przewodnikiem po parku Norweskim.

Stanisław Firszt i Czesław Narkiewicz poprowadzą przez park Norweski. Zapoznają zwiedzających z historią i budowlami (Pawilonem Norweskim, muszlą koncertową, kamiennym mostem i pomnikami) oraz z rosnącymi tam roślinami i żyjącymi zwierzętami.

Facebook
YouTube