Wyszukaj na stronie
Polski

V Festyn Historyczny „Mnisi i Hutnicy”

Wąchock, woj. świętokrzyskieOpactwo O.O. Cystersów w Wąchocku, Kościelna 14, 27-215 Wąchock
22 września 2017
Kategoria:

inne

zwiedzanie

turnieje, inscenizacje

warsztaty

festyny, dożynki, biesiady

dawne rzemiosła (w tym degustacje)

spotkania z twrócami kultury

uroczystości religijne

gawędy, opowieści

wykłady i prelekcje

Organizator:

Opactwo O.O. Cystersów w Wąchocku, Muzeum Przyrody i Techniki w Starachowicach

Dodaj do przewodnikaStwórz własny przewodnik Europejskich Dni Dziedzictwa 2018

1. Wybierz interesujące Cię wydarzenie
2. Kliknij „dodaj do przewodnika”. ….pamiętaj, że możesz dokonać wyboru wielu interesujących Cię wydarzeń!
3. Po selekcji najciekawszych informacji o wydarzeniach w których chcesz wziąć udział, kliknij „pokaż listę” (dół strony).
4. Gdy zobaczysz pełną listę wybranych przez Ciebie informacji na temat wydarzeń kliknij „utwórz przewodnik” i gotowe.
Zadaj pytanie

W piatek 22 września w godz. 9.00 – 14.00 zapraszamy do Opactwa O.O. Cystersów przy ul. Kościelnej 14 w Wąchocku na V Festyn Historyczny „Mnisi i Hutnicy”.

W programie wydarzenia m.in.: zwiedzanie Opactwa w Wąchocku w godz. 9.00 – 9.30 i 11.30 – 12.00, inscenizacja obłóczyn, czyli przyznaniu nowicjuszowi habitu w godz. 9.45 – 10.15 i 12.45 – 13.15 (tej uroczystości nigdy nie towarzyszą osoby z zewnątrz!), prezentacja stoisk rzemiosł dawnych w godz. 10.15 – 11.30 i 13.15 – 14.00, degustacja potraw ze stołu cysterskiego, stoiska warsztatowe.

Dodatkowo, w dniu 24 września o godz. 7.30 odbędzie się uroczysta Msza św. w nadzwyczajnej formie rytu trydenckiego (po łacinie).

Celem tego wydarzenia plenerowego jest przybliżenie elementów duchowości i kultury materialnej wąchockich cystersów, wskazanie roli opactwa w Wąchocku w gospodarczym zagospodarowaniu Doliny rzeki Kamiennej, a w szczególności tworzeniu podstaw nowożytnego hutnictwa. Festyn Historyczny Mnisi i Hutnicy stanowi integralną część projektu pod tą samą nazwą realizowanego wspólnie przez Opactwo Ojców Cystersów w Wąchocku oraz Muzeum Przyrody i Techniki w Starachowicach od 2013 roku. Każdy ze współorganizatorów zaprezentuje podczas wydarzenia elementy sacrum i profanum życia codziennego w przeszłości. Ojcowie Cystersi przybliżą niektóre elementy życia klauzurowego,  jak na przykład obłóczyny, czyli przyjęcie nowicjusza do wspólnoty. Muzealnicy ze Starachowic zaprezentują dziedzictwo materialne związane z życiem codziennym i zajęciami ludności zamieszkującej Dolinę rzeki Kamiennej od średniowiecza po wiek XIX. Festyn cieszy się corocznie nie słabnącym powodzeniem wśród odbiorców, a dodatkowym jego walorem jest fakt, że odbywa się w wyjątkowej przestrzeni krużganków opactwa, obiektu uznanego przez Prezydenta RP za Pomnik Historii.

Wstęp wolny. Serdecznie zapraszamy!

 

Organizatorzy:

Opactwo O.O. Cystersów w Wąchocku

27-215 Wąchock, ul. Kościelna 14

 

Muzeum Przyrody i Techniki w Starachowicach

27-200 Starachowice, ul. Wielkopiecowa 1, tel. 783730094, e-mail: recepcja@ekomuzeum.pl

www.ekomuzeum.pl

Facebook
YouTube