fbpx

Za barokową kurtyną – życie zamku w XVII i XVIII wieku

Data rozpoczęcia:

18 września 2016

niedziela

-+usuń z przewodnikadodaj do przewodnika

W niedzielę 18 września w godz. o godz. 15.00 zapraszamy do Muzeum Narodowego w Kielcach na wydarzenie pod nazwą „Za barokową kurtyną – życie zamku w XVII i XVIII wieku”. W programie m.in.:

Życie zamku w XVII i XVIII wieku – oprowadzanie po wnętrzach pałacowych połączone z prezentacją wybranych obiektów muzealnych, przygotowanych na „wyciągnięcie ręki”. Motywem przewodnim spotkania będzie kultura staropolska i życie codzienne w pałacu, ówczesna kuchnia, obyczaje (codzienne i świąteczne), uzbrojenie. W związku z tym udostępniane zabytki przygotowane zostaną dla zwiedzających w takiej formie, aby można było zobaczyć szczegóły, kolory, które trudno dostrzec podczas standardowego zwiedzania. Wśród nich znajdą się reprezentacyjne kielichy do wina zwane wiwatowymi, których używano do wznoszenia szczególnie ważnych toastów oraz bardzo chętnie używane kielichy typu kulawka, przy których zaprezentowana zostanie bardzo ciekawa instrukcja obsługi. Wiek XVIII to także czas rozkwitu meblarstwa w Polsce, w związku z tym zaprezentowane zostaną funkcję poszczególnych mebli stanowiących wyposażenie rezydencji. Osiemnaste stulecie upłynęło pod znakiem wspaniałych, okazałych mebli o ciepłym kolorycie i bogatym wzornictwie intarsji. Tkanina dekoracyjna – jak żadna inna dziedzina sztuki – zespolona jest z obyczajami ludzi i ich życiem. Towarzyszyła człowiekowi od kołyski aż do grobu – od ozdobnych sukien i nakryć przy chrzcie, przysłowiowego „ślubnego kobierca” przy zawieraniu małżeństwa, aż po dekorację trumien i katafalków. Okazałość wnętrz pałacowych podkreślają tapiserie z wiodących wytwórni europejskich w Brukseli, Audenarde i Paryżu, który symbolika omówiona zostanie podczas spotkania. Przygotowana zostanie także niewielka prezentacja strojów nawiązujących do epoki i omówiona w nawiązaniu do obrazów znajdujących się w pałacowych wnętrzach.

– wykład wraz z prezentacją multimedialną pt. Barokowe rezydencje – pomniki chwały fundatorów. Wykład ma na celu ukazanie koncepcji architektoniczno – ideowych wybranych pałaców z epoki baroku, z wyróżnieniem Pałacu Biskupów Karkowskich w Kielcach, jako przykładów swoistej autopropagandy, tworzenia dobrego imienia oraz nieskazitelnego wizerunku fundatora budowli. W nawiązaniu do analogii europejskich, przedstawione zostaną wybitne rezydencje epoki na terenie kraju – Kielce, Wilanów, Krzyżtopór oraz osoby fundatorów;

– quiz dla uczestników spotkania (dla dzieci i dorosłych) związany z prezentowaną podczas oprowadzania tematyką (wskazywanie i nazywanie omawianych przedmiotów);

– koncert przygotowany w scenerii ogrodu bądź loggii pałacu, nawiązującej do prezentowanej epoki.

Na wszystkie wydarzenia wstęp wolny. Serdecznie zapraszamy!

Dawny Pałac Biskupów Krakowskich, dziś siedziba Muzeum Narodowego w Kielcach, jest jednym z przykładów doskonale zachowanej architektury rezydencjonalnej z epoki Wazów i przez to jednym z najcenniejszych zabytków w Polsce. Na ekspozycji stałej można podziwiać wnętrza XVII i XVIII-wieczne, Sanktuarium Marszałka Józefa Piłsudskiego oraz, w skrzydle północnym, Galerię Malarstwa Polskiego i Europejskiej Sztuki Zdobniczej i Gabinet Numizmatyczny. Muzeum Narodowe w Kielcach jest placówką z ponad 100-letnią tradycją. W swoich zbiorach posiada cenne eksponaty z dziedziny malarstwa, rzemiosła artystycznego, sztuki ludowej, archeologii, przyrody czy historii.

Organizator:

Muzeum Narodowe w Kielcach

25-010 Kielce, pl. Zamkowy 1, tel. 41 3446764, fax 41 3448261

e-mail: poczta@mnki.pl, www.mnki.pl

Data rozpoczęcia:

18 września 2016

niedziela

-+usuń z przewodnikadodaj do przewodnika

Lokalizacja:

Muzeum Narodowe w Kielcach

woj. świętokrzyskie

Organizator

Nazwa: Muzeum Narodowe w Kielcach

Projekt finansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.