fbpx

Żywe tradycje w Zagrodzie Krajeńskiej

Data rozpoczęcia:

17 września 2023

niedziela

13:00

Data zakończenia:

17 września 2023

niedziela

17:00

-+usuń z przewodnikadodaj do przewodnika

Żywe tradycje – Europejskie Dni Dziedzictwa w Zagrodzie Krajeńskiej w Złotowie

Europejskie Dni Dziedzictwa (#EDD) to wielkie święto kultury, które co roku gromadzi tysiące uczestników w 50 krajach Europy. To bezpłatne atrakcje, dzięki którym można poznawać historię oraz tradycje swojego regionu. W Polsce 31. edycję #EDD obchodzimy pod hasłem „Żywe dziedzictwo – tradycje od pokoleń”, podkreślając istotę niematerialnego dziedzictwa kulturowego. Narodowy Instytut Dziedzictwa – koordynator ogólnopolski wydarzenia – zaprasza wszystkich do udziału w największej tego typu inicjatywie w Europie. Tegoroczne hasło – „Żywe dziedzictwo – tradycje od pokoleń” – związane jest z jubileuszem 20-lecia uchwalenia konwencji UNESCO w sprawie ochrony niematerialnego dziedzictwa kulturowego, a także 10-leciem Krajowej listy niematerialnego dziedzictwa kulturowego. Dziedzictwo kulturowe nie kończy się na zabytkach i zbiorach obiektów. Obejmuje ono również tradycje lub żywe formy wyrazu odziedziczone po naszych przodkach i przekazane przyszłym pokoleniom, takie jak tradycje ustne, sztuki widowiskowe, wiedza i praktyki dotyczące przyrody lub wiedza i tradycyjne umiejętności rzemieślnicze.
W tym roku planujemy w Zagrodzie Krajeńskiej:
pokazy rzemiosła
żywe zwierzęta
haft krajeński
wystawa fotografii
scenki obrzędowe
kosmetyki naturalne i zioła
rękodzieło
Podczas wydarzenia Zagroda Krajeńska zatętni życiem dawnej wsi, razem z nią przeniesiemy się w czasie do początku XX wieku. Tego dnia w scenerii wiejskiej prezentowane będą umiejętności rzemieślników, gospodyń i twórców ludowych, którzy zaproszą do swojego świata pokazując, jak tworzyć unikatowe produkty.

Data rozpoczęcia:

17 września 2023

niedziela

13:00

Data zakończenia:

17 września 2023

niedziela

17:00

-+usuń z przewodnikadodaj do przewodnika

Lokalizacja:

Zagroda Krajeńska, ul. Partyzantów 8, 77-400 Złotów, woj. wielkopolskie

woj. wielkopolskie

Organizator

Nazwa: Muzeum Ziemi Złotowskiej

Osoba kontaktowa: Katarzyna Filipek

Telefon: 518775187

E-mail: poczta@muzeum-zlotow.pl

WWW: https://muzeum-zlotow.pl/

Informacja o organizatorze:

Muzeum Ziemi Złotowskiej kultywuje historię, sztukę i tradycję krajeńską, organizuje wystawy stałe i czasowe oraz lekcje muzealne, udostępnia zbiory do celów naukowych. W zabytkowej przestrzeni można podziwiać dzieła twórców profesjonalnych i nieprofesjonalnych, wystawy tematyczne i okolicznościowe.

Projekt finansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.