fbpx

Żywe dziedzictwo tradycji od pokoleń w Regulicach

Data rozpoczęcia:

10 września 2023

niedziela

11:00

Data zakończenia:

10 września 2023

niedziela

17:00

-+usuń z przewodnikadodaj do przewodnika

Odwiedź niewielką miejscowość Regulice i poznaj elementy dziedzictwa łączące kilka pokoleń mieszkańców. Spróbuj swoich sił w tradycyjnym rzemiośle, podglądając pracę twórców ludowych i własnoręcznie przygotuj dla siebie pamiątkę. A na koniec zasmakuj

Odwiedź niewielką miejscowość Regulice i poznaj elementy dziedzictwa łączące kilka pokoleń mieszkańców. Spróbuj swoich sił w tradycyjnym rzemiośle, podglądając pracę twórców ludowych i własnoręcznie przygotuj dla siebie pamiątkę. A na koniec zasmakuj się w lokalnych produktach kulinarnych.
W ramach wydarzenia zwiedzisz Ekomuzeum Garncarstwa wraz z Izbą Tradycji Regionalnych w Regulicach obrazujących dziedzictwo kulturowe oraz walory przyrodnicze i historyczne regionu. Zobaczysz w nim m.in. dawne maszyny i narzędzia – służące rzemieślnikom oraz używane do codziennych prac.
Ponadto weźmiesz udział w bezpłatnych warsztatach rzemiosła ludowego: garncarstwa, rzeźbiarstwa, hafciarstwa, bibułkarstwa i dziewiarstwa – poznasz historię, tradycje i tajniki tych dawnych rzemiosł. Dowiesz się jak dawniej przebiegała praca z naturalnymi materiałami i przejdź wszystkie etapy pracy „mistrzów”.
W ramach wydarzenia organizowanego w Ekomuzeum Garncarstwa im. Jana Głuszka w Regulicach spróbujesz tradycyjnych produktów regionalnych, m.in: Ziemniaki po cabańsku, Krówka regulicka oraz pieczywo z tradycyjnego pieca chlebowego przygotowane przez Koła Gospodyń Wiejskich z: Regulic i Nieporazu. Produkty lokalne poznasz wśród natury – przy XVI-wiecznym źródełku położonym 150 metrów od Ekomuzeum Garncarstwa, gdzie z triasowych skał wapiennych bije bardzo silne wywierzysko, zachwycające czystością i smakiem wody, z którego lokalne gospodynie pobierały wodę do pieczenia chleba i przygotowywania potraw! Dodajmy, że źródło końcem XIX w. miało zasilać cały ówczesny Kraków!
Ponadto w odległości 200 metrów od Ekomuzeum Garncarstwa zwiedzisz lokalną winnicę Czak, będącą drugą w Polsce zarejestrowaną winnicą we współczesnym winiarstwie, gdzie zdegustujesz produkowane przez nią wina i zobaczysz piękne krajobrazy.

Galeria

Data rozpoczęcia:

10 września 2023

niedziela

11:00

Data zakończenia:

10 września 2023

niedziela

17:00

-+usuń z przewodnikadodaj do przewodnika

Lokalizacja:

Ekomuzeum Garncarstwa im. Jana Głuszka w Regulicach, ul. Kijowska 2, 32-566 Regulice
(Budynek przy Przedszkolu Samorządowym w Regulicach)

woj. małopolskie

Organizator

Nazwa: Stowarzyszenie Przyjaciół Regulic i Nieporazu

Osoba kontaktowa: Grzegorz Pater

Telefon: 888514915

E-mail: sprin@op.pl

WWW: http://www.sprin.krakow.pl/

Informacja o organizatorze:

Stowarzyszenie Przyjaciół Regulic i Nieporazu nieprzerwanie od 25 lat działa na rzecz społeczności lokalnej i zachowania dziedzictwa kulturowego regionu. Dzięki działalności Stowarzyszenia powstały w Regulicach hala sportowa, Ekomuzeum Garncarstwa oraz wiele obiektów rekreacyjnych dla mieszkańców.

Projekt finansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.