fbpx

"Żywe Drzewo" - Nadanie sztandaru Szkole Podstawowej im. Heleny Moszczeńskiej w Golinie.

Data rozpoczęcia:

22 września 2023

piątek

17:00

Data zakończenia:

22 września 2023

piątek

19:00

-+usuń z przewodnikadodaj do przewodnika

Uroczystość nadania sztandaru Szkole Podstawowej im. Heleny Moszczeńskiej w Golinie, w tym spektakl „Żywe Drzewo” oraz odsłonięcie okolicznościowej instalacji – rzeźby ławeczki.

Dwa lata temu Szkoła Podstawowa w Golinie przyjęła imię patronki Heleny Moszczeńskiej, dawnej właścicielki Goliny, wielkiej miłośniczce i propagatorce ludowego haftu nasuwanego czyli Snutki Golińskiej. To dzięki niej rękodzieło nie tylko przetrwało do dnia dzisiejszego, ale też zyskało na znaczeniu i został rozpropagowany nie tylko w kraju, ale również poza jego granicami. Element ten został w ubiegłym roku wpisany na Krajową Listę Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego.
Szkoła przyjmując za patronkę Helenę Moszczeńską kultywuje regionalną tradycję oraz podejmuje wiele własnych działań i inicjatyw związanych lokalnym dziedzictwem. Ich hasałem przewodnim jest właśnie „Żywe Drzewo”, które opiera się na trzech filarach: edukacja, żywa kultura oraz promocja. Placówka współpracuje z golińskimi – i nie tylko – organizacjami, aktywnie włączając się w przedsięwzięcia skierowane na ochronę i popularyzację Snutki.
Poza przekazaniem szkole nowego sztandaru z wizerunkiem Heleny Moszczeńskiej, zaprezentowany zostanie premierowo autorski zostanie spektakl „Żywe Drzewo” nawiązujący do historii miejscowości, szkoły i Snutki Golińskiej. Zostanie również odsłonięta oryginalna instalacja, którą stanowi rzeźba połączona z ławeczką.

Data rozpoczęcia:

22 września 2023

piątek

17:00

Data zakończenia:

22 września 2023

piątek

19:00

-+usuń z przewodnikadodaj do przewodnika

Kategorie wydarzenia:

rzemiosło / kulinaria, spektakl

Lokalizacja:

Golina, ul. Jarocińska 32
63-200 Jarocin

woj. wielkopolskie

Organizator

Nazwa: Szkoła Podstawowa im. Heleny Moszczeńskiej w Golinie

Osoba kontaktowa: Tomasz Jankowski

Telefon: 503500737

E-mail: jankowski.tomasz@szkolagolina.pl

WWW: https://szkolagolina.pl/

Informacja o organizatorze:

Szkoła Podstawowa im. Heleny Moszczeńskiej w Golinie to placówka edukacyjna, która swoją tożsamość buduje na lokalnym dziedzictwie kulturowym. Działa w zakresie edukacji i kultury, podejmuje wokół Snutki Golińskiej – m.in. kursy haftu, spektakle, a nawet tworzenie ubrań ze snutką.

Projekt finansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.