"Żyliśmy razem czy osobno" spotkanie z Wiesławem Paszkowskim popularyzujące "Żydzi Częstochowianie"
Data rozpoczęcia:
12 września 2020
sobota
16:00
Data zakończenia:
12 września 2020
sobota
17:30
„Żyliśmy razem czy osobno?” spotkanie z Wiesławem Paszkowskim popularyzujące wystawę „Żydzi Częstochowianie”.
Stosunki polsko-żydowskie zarówno w Polsce jak i w Częstochowie nigdy nie należały do łatwych. Mimo, że obydwa narody żyły obok siebie od stuleci, wspólnie tworząc społeczno-gospodarczo-kulturalny obraz Polski, to relacje nie były pozbawione konfliktów i wzajemnych uprzedzeń. Stąd pytanie czy żyliśmy razem czy osobno?
Wspólne zamieszkanie i codzienne kontakty, transakcje handlowe, udział we władzach miejskich oraz działalność społeczno-kulturalna były czynnikami zbliżenia społeczności żydowskiej i polskiej. Były też jednak bariery takie jak język, religia, odmienna kultura czy wzajemne uprzedzenia. Wystawa Żydzi Częstochowianie prezentowana w Muzeum Częstochowskim pozwala pogłębić wiedzę na temat częstochowskiej społeczności żydowskiej w wymiarze religijnym, historycznym i społecznym w kontekście wspólnej historii mieszkańców miasta – Żydów i Polaków, tak tragicznie doświadczonej przez Holocaust. Zwiedzając ekspozycję możemy zastanowić się jak wyglądała wielokulturowa przedwojenna Częstochowa, kim byli sąsiedzi naszych przodków, jak układały się wzajemne relacje mieszkańców miasta i poszukać odpowiedzi na pytanie czy żyliśmy razem czy osobno?
Uwaga!! Ze względu na stan zdrowia Pana Wiesława Paszkowskiego wykład w ramach Europejskich Dni Dziedzictwa poprowadzi dr Juliusz Sętkowski.
Miejsce: wirtualne zwiedzanie wystawy (portal Facebook organizatora).
Tagi:
Data rozpoczęcia:
12 września 2020
sobota
16:00
Data zakończenia:
12 września 2020
sobota
17:30
Kategorie wydarzenia:
Organizator
Nazwa: Muzeum Częstochowskie
Osoba kontaktowa: Monika Świerczewska
Telefon: 504757215
E-mail: m.swierczewska@muzeumczestochowa.pl
WWW: https://www.muzeumczestochowa.pl/
Informacja o organizatorze:
Muzeum Częstochowskie powstało w 1905 r. Głównym jego zadaniem jest gromadzenie i opracowywanie zbiorów, które świadczą o niematerialnym bogactwie ziemi częstochowskiej. W oparciu o nie prowadzone są prace badawczo-naukowe z zakresu archeologii, etnografii, przyrody, historii, historii sztuki.