ZWIEDZANIE SZTOLNI OCHROWA
Data rozpoczęcia:
12 września 2020
sobota
10:00
Data zakończenia:
13 września 2020
niedziela
Sztolnia Ochrowa – klejnot górnictwa
Złoty Stok z dniem 22 kwietnia 2017 uzyskał nową, wspaniałą atrakcje turystyczną: Sztolnię Ochrowa – najpiękniejszą sztolnię w Górach Złotych.
Sztolnia Ochrowa – klejnot górnictwa
Złoty Stok z dniem 22 kwietnia 2017 roku uzyskał nową, wspaniałą atrakcje turystyczną: Sztolnię Ochrowa – najpiękniejszą sztolnię w Górach Złotych.
Ten, kto choć trochę śledzi historię górnictwa wie, że otwarcie sztolni ma miejsce raz na kilkadziesiąt lub więcej lat…
Prace związane z przygotowaniem sztolni dla ruchu turystycznego rozpoczęły się na początku stycznia 2013 roku . Wraz z ich rozpoczęciem okazało się, że sztolnia ta przez dziesięciolecia była w całości zatopiona – niczym legendarny Titanic- tym bardziej wzrosła nasza ciekawość.
Po odwodnieniu korytarzy oczom eksploratorów ukazał się bajkowy krajobraz. Stare, ponad 300-letnie chodniki mieniły się w świetle latarek cudowną paletą czerwonych i pomarańczowo-żółtych kolorów. Z każdym metrem, z trudem brnąc do pasa w wodzie i pomarańczowym błocie, odkrywano kolejne zaułki tej prastarej sztolni. Zarówno ściany, jak i strop były pokryte pomarańczowym nalotem, który jest nalotem ochry ‒ zwietrzeliny skał bogatych w związki żelaza.
Jeżeli ktoś zastanawiał się, jak mogą wyglądać podziemia lub jaskinie na Marsie, zwanym „czerwoną planetą”, to sztolnia Ochrowa jest idealnym przykładem. Na Marsa nikt z nas nie poleci, lecz namiastkę tego, jak tam może być ‒ odnaleziono w Złotym Stoku!
Ale nie tylko niezwykła kolorystyka wyróżnia tę sztolnię, prawdziwa niespodzianka znajduje się na końcu wyrobiska: „sala źródlana”- to tu, jak się okazało, miało początek źródło arsenowo-żelazowe . Już przed pierwszą wojną światową źródło to uznane zostało, zgodnie z zapisami ustawy o ochronie źródeł z 14 maja 1908 roku, za gminne dobro powszechne. Komora ta, będąca wieki temu zwykłym przodkiem kopalnianym, zdążyła pokryć się przez dziesiątki lat naciekami o różnych odcieniach czerwonego i pomarańczowo-żółtego koloru.
Podczas prac sensacyjnym odkryciom nie było końca. Natrafiono na stalaktyt (tzw. Schwertmannit) o długości 48 cm i szerokości 28 cm! Gdy w Święta Bożego Narodzenia 1922 roku w miejscowej kopalni „Reicher Trost” natrafiono na krzyż uformowany z kryształów kalcytu, ogłoszono to znalezisko jako dobry znak dla miejscowej kopalni. Teraz, prawie po 100 latach, matka natura ponownie ofiarowała złotostockiej kopalni wspaniały dar. Na spągu sztolni odsłonięto stary szyb o głębokości ponad kilku metrów z oryginalną drewnianą obudową oraz systemem drewnianych rur do odwadniania szybu. Taki system możemy oglądać na XVI-wiecznych rycinach Georgiusa Agricoli. Sztolnia więc okazała się doskonale zachowanym skansenem górniczym. Skansen ten o nieziemskiej kolorystyce od niedawna, po 5 latach żmudnych przygotowań może już oglądać cała Polska. Sztolnia Ochrowa – nasz Titanic, który znów wyruszył w rejs!
Sztolnia Ochrowa-przez dziesiątki lat zatopiona i zapomniana. Owiana wieloma legendami, w kwietniu 2017 roku odsłoniła swoje długo skrywane tajemnice. Nieziemska kolorystyka, piękna szata naciekowa i źródlana woda sprawiają, że od początku została „okrzyknięta” najpiękniejsza sztolnią w Górach Złotych. Ten, kto choć trochę śledzi historie górnictwa wie, że otwarcie sztolni ma miejsce raz na kilkadziesiąt lub więcej lat… Jeżeli ktoś zastanawiał się, jak mogą wyglądać podziemia lub jaskinie na Marsie, zwanym „czerwoną planetą”, to sztolnia Ochrowa jest idealnym przykładem .Na Marsa nikt z nas nie poleci, lecz namiastkę tego, jak tam może być ‒ odnaleziono w Złotym Stoku!
Tagi:
Data rozpoczęcia:
12 września 2020
sobota
10:00
Data zakończenia:
13 września 2020
niedziela
Kategorie wydarzenia:
Organizator
Nazwa: KOPALNIA ZŁOTA UL.ZŁOTA 7 , 57-250 ZŁOTY STOK
Osoba kontaktowa: KASIA CIENKA
Telefon: 504318685
E-mail: biuro@kopalniazlota.pl
Informacja o organizatorze:
Kopalnia Złota w Złotym Stoku