fbpx

Zwiedzanie ruin zamku w Olsztynie

Data rozpoczęcia:

16 września 2017

sobota

-+usuń z przewodnikadodaj do przewodnika

W ramach 25. edycji Europejskich Dni Dziedzictwa 2017 właściciel zamku Olsztyn, Spółka do Zagospodarowania Wspólnoty Gruntowej Wsi Olsztyn, proponuje bezpłatne zwiedzanie historycznej ruiny z przewodnikiem w dniu 16 września, w godzinach 9.00 – 11.00.

      Zamek Olsztyn należał do najstarszych murowanych założeń obronnych na ziemiach polskich. Początki obiektu sięgają drugiej połowy XIII, a największy rozkwit warownia przeżywała w XVI wieku. W kolejnych stuleciach podupadała, a od XVIII wieku pozostaje w stanie ruiny, uznawanej za jedną z najpiękniejszych historycznych ruin w Polsce. Wielka wartość zamczyska i najbliższego otoczenia kryje się w ich autentyzmie, wizerunku, który w ciągu niemal trzech wieków ulegał jedynie niewielkim zmianom, przez co przechowały one nienaruszony obraz obiektu w stanie upadku, ale z licznymi reliktami wcześniejszej świetności i wielkiej rangi, widocznej w imponującej skali poszczególnych fragmentów oraz wielkiej powierzchni zamczyska, porównywalnej z Wawelem i Ogrodzieńcem. Przez swoje zespolenie z otaczającym krajobrazem i potęgę istniejących murów, wyniesionych wysoko ponad rozłożone u stóp wzgórza dawne miasteczko, zamczysko pobudza wyobraźnię historyczną i mimo upływu lat zachowuje klimat minionych wieków. Obiekt jest jednym z najbardziej rozpoznawalnych symboli Wyżyny Krakowsko-Częstochowskiej, jest też miejscem organizowania licznych imprez i wydarzeń (np. turniejów rycerskich), które kształtują wyobrażenia o średniowieczu na równi z nauką szkolną, skłania też do poszerzania wiedzy o samym zamku, jak i o czasach, w których funkcjonował.

      Unikatowość krajobrazu Góry Zamkowej doceniane są w sferze działań artystycznych, zwłaszcza przez twórców filmowych. Imponująca sceneria wzgórza i historycznej ruiny współtworzyła klimat filmów tak wybitnych, jak „Rękopis znaleziony w Saragossie” Wojciecha J. Hasa (1964), „Demony wojny według Goi” Władysława Pasikowskiego (1998) czy „Młyn i krzyż” Lecha Majewskiego (2011). Autentyzm i piękno historycznej ruiny zamku Olsztyn to podstawowe cechy, które pozwoliły na podjęcie starań o wpisanie obiektu na prestiżową listę Pomników Historii.

dr Czesław Hadamik

Wstęp wolny. Przewodnik po zamku Joanna Szydłowska (firma ASMAT) tel. 784 628 845

Serdecznie zapraszamy!

 

Organizatorzy:

Spółka do Zagospodarowania Wspólnoty Gruntowej wsi Olsztyn

www.zamekolsztyn.pl

email: zamekolsztyn@o2.pl

Data rozpoczęcia:

16 września 2017

sobota

-+usuń z przewodnikadodaj do przewodnika

Kategorie wydarzenia:

zwiedzanie

Organizator

Nazwa: Spółka do Zagospodarowania Wspólnoty Gruntowej wsi Olsztyn

Projekt finansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.