fbpx

Zwiedzanie Muzeum Diecezjalnego w Toruniu

Data rozpoczęcia:

9 września 2023

sobota

12:00

Data zakończenia:

17 września 2023

niedziela

16:00

-+usuń z przewodnikadodaj do przewodnika

Z okazji Europejskich Dni Dziedzictwa 2023, w dniach 9, 10 oraz 16, 17 września, zapraszamy na bezpłatne zwiedzanie Muzeum Diecezjalnego przy ul. Żeglarskiej 7 oraz Domu Krystyny Szalewskiej-Gałdyńskiej przy ul. Szerokiej 9 w Toruniu.

Muzeum Diecezjalne (ul. Żeglarska 7) mieści się na Starówce, nieopodal katedry Św. Janów – w samym sercu Torunia. Budynek, w którym znajduje się Muzeum jest przykładem słynnego toruńskiego domu-składu, czyli kamienicy pełniącej funkcje mieszkalne i magazynowe. W czasie prac konserwatorskich prowadzonych w latach 2006-2014 zabezpieczono i wyeksponowano liczne elementy wystroju dawnego domu mieszczańskiego. Do zbudowanej na początku XVI w. kamienicy wchodzi się przez reprezentacyjną sień, można przejść się po oryginalnych XVIII-wiecznych schodach i oglądać ciekawe urządzenia, które ułatwiały życie ówczesnym mieszkańcom, takie jak gotycka umywalka czy hypocaustum (średniowieczny system „ogrzewania podłogowego”). Świetnie zachowało się też wyposażenie kamienicy z czasów XVIII-wiecznej przebudowy: polichromowany strop, szafa wnękowa oraz bogato dekorowane schody, które do dziś strzeże rzymski legionista i bogini Minerwa. Dzięki działaniom specjalistów z bliska można obejrzeć też „okopcony” przewód kominowy, widoczny w trakcie przejażdżki przeszkloną windą.

 

Muzeum Diecezjalne w Toruniu gromadzi zabytki sakralne z terenu całej diecezji toruńskiej. W odrestaurowanej kamienicy mieszczańskiej znajduje się wystawa stała prezentująca sztukę związaną z historią Kościoła Katolickiego oraz liturgii. Najstarsze zabytki datujemy na początek XIV w. Najmłodszym dziełem jest obraz Juliusza Kossaka „Cud nad Wisłą”.

 

W nowoutworzonej filii Muzeum Diecezjalnego – Domu Krystyny Szalewskiej-Gałdyńskiej można zwiedzać wystawę poświęconą twórczości tej wspaniałej artystki i jej męża fotografa Olgierda Gałdyńskiego. Wystawa została zaaranżowana w dawnym mieszkaniu artystki znajdującym się na 2 piętrze kamienicy przy ul. Szerokiej 9. Ekspozycja jest dostępna od 19 maja 2023 r.

Galeria

Data rozpoczęcia:

9 września 2023

sobota

12:00

Data zakończenia:

17 września 2023

niedziela

16:00

-+usuń z przewodnikadodaj do przewodnika

Kategorie wydarzenia:

wystawa, zwiedzanie

Lokalizacja:

Muzeum Diecezjalne w Toruniu (główna siedziba Muzeum), ul. Żeglarska 7
Dom Krystyny Szalewskiej-Gałdyńskiej, ul. Szeroka 9 (oddział Muzeum), ul. Szeroka 9

woj. kujawsko-pomorskie

Organizator

Nazwa: Muzeum Diecezjalne w Toruniu

Osoba kontaktowa: Paulina Piotrowska-Górzkowska

Telefon: 505 507 044

E-mail: muzeumdiecezjalnetorun@gmail.com

WWW: http://www.muzeumdiecezjalne.torun.pl/

Informacja o organizatorze:

Muzeum Diecezjalne w Toruniu zostało utworzone 2 kwietnia 2006 roku. Prace adaptacyjne były prowadzone 8 lat. Uroczyste otwarcie nastąpiło 25 marca 2014 r. Filię Muzeum – Dom Krystyny Szalewskiej-Gałdyńskiej utworzono 19 maja 2023 r.

Projekt finansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.