fbpx

Zwiedzanie kościoła pw. św. Małgorzaty w Kościelcu

Data rozpoczęcia:

12 września 2020

sobota

10:00

Data zakończenia:

12 września 2020

sobota

11:00

-+usuń z przewodnikadodaj do przewodnika

Pomiędzy Inowrocławiem i Pakością znajduję się niewielka wieś Kościelec. Na przełomie XII i XIII wieku powstał tam romański kościół ufundowany przez księcia Mieszka Starego lub przedstawiciela rodu Awdańców z Izbicy.

W XV wieku świątynia została podniesiona do rangi kolegiaty, wtedy też przebudowano ją w stylu gotyckim. Na początku 2. połowy XVI w. od południa do kościoła dostawiono od południa renesansową kaplicę św. Barbary zaprojektowaną przez Giovanniego Battistę Quadro. W kaplicy tej znajduje się nagrobek wojewody łęczyńskiego, Jana Kościeleckiego oraz jego syna Janusza, który był wojewodą sieradzkim. Kościół spłonął w XVII wieku, został jednak odbudowany w 1688 r. Kolejne znaczące prace w świątyni prowadzono w XIX wieku. Dobudowano wówczas kaplicę św. Jana Ewangelisty, a nawę nakryto sklepieniem sieciowym autorstwa Henryka Nostiz-Jackowskiego. Pomimo licznych prac, jakie w ciągu wieków prowadzono w kościele, świątynia zachowała wiele ze swego pierwotnego romańskiego charakteru.

 

Na zwiedzanie kościoła zapraszamy 12 września o godz. 10:00. Liczba miejsc jest ograniczona. Zapisy na zwiedzanie przyjmowane są pod adresem email eddteam@kpck.pl lub nr telefonu 52 585 15 01 wew. 116. Liczba miejsc ograniczona.

 

Data rozpoczęcia:

12 września 2020

sobota

10:00

Data zakończenia:

12 września 2020

sobota

11:00

-+usuń z przewodnikadodaj do przewodnika

Kategorie wydarzenia:

zwiedzanie, wycieczka / spacer

Lokalizacja:

Kościelec
88-170
Kościelec

woj. kujawsko-pomorskie

Organizatorzy

Nazwa:

  • Kujawsko-Pomorskie Centrum Kultury w Bydgoszczy
  • Urząd Marszałkowski Województwa Kujawsko-Pomorskiego

Osoba kontaktowa: Krystian Strauss

Telefon: 52 585 15 01

E-mail: eddteam@kpck.pl

WWW: http://www.kpck.pl

Informacja o organizatorze:

Organizatorami wydarzenia są Kujawsko-Pomorskie Centrum Kultury w Bydgoszczy i Urząd Marszałkowski Województwa Kujawsko-Pomorskiego

Projekt finansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.