fbpx

Zwiedzanie kościoła pw. śś. Piotra i Pawła i Mysiej Wieży w Kruszwicy

Data rozpoczęcia:

19 września 2020

sobota

10:00

Data zakończenia:

19 września 2020

sobota

11:00

-+usuń z przewodnikadodaj do przewodnika

Kolegiata kruszwicka jest jedną z najstarszych i największych świątyń romańskich w Polsce. Została wzniesiona z fundacji książęcej na początku XII wieku. Od lat 20. tego stulecia przez prawie sto lat pełniła rolę katedry diecezji włocławskiej, później zaś przez kilkaset lat była jedyną świątynią kolegiacką w granicach tejże diecezji.

Kolegiata jest kamienną bazyliką z nawą poprzeczną (transeptem), zakończoną dwiema absydami oraz jednoprzęsłowym prezbiterium z dwoma kaplicznymi aneksami, zakończonymi trzema absydami, co tworzy wyjątkowy widok kościoła od wschodu, określony przez pięć różnej wielkości absyd. W bryle budowli zwracają uwagę cztery portale wejściowe o skromnej, ale wysmakowanej dekoracji. Nad częścią zachodnią, gdzie pomieszczono emporę władcy, piętrzy się od XVI wieku czworoboczna wieża ceglana, jaka zastąpiła dwie rozebrane wieże romańskie z kamienia. Wewnątrz świątyni nakrytej drewnianym stropem zwracają uwagę cztery zabytki romańskie wyjątkowej rangi: dwie chrzcielnice oraz dwa stoły ołtarzowe, usytuowane w nawie poprzecznej. 12 września o godz. 10:00 serdecznie zapraszamy do zwiedzenia niezwykłej kruszwickiej kolegiaty oraz pobliskiej Mysiej Wieży.

 

Zapisy na zwiedzanie przyjmowane są pod adresem email eddteam@kpck.pl lub nr telefonu 52 585 15 01 wew. 116. Liczba miejsc ograniczona.

 

Data rozpoczęcia:

19 września 2020

sobota

10:00

Data zakończenia:

19 września 2020

sobota

11:00

-+usuń z przewodnikadodaj do przewodnika

Kategorie wydarzenia:

zwiedzanie, wycieczka / spacer

Lokalizacja:

ul. Kolegiacka 26
88-153 Kruszwica

woj. kujawsko-pomorskie

Organizatorzy

Nazwa:

  • Kujawsko-Pomorskie Centrum Kultury w Bydgoszczy
  • Urząd Marszałkowski Województwa Kujawsko-Pomorskiego

Osoba kontaktowa: Krystian Strauss

Telefon: 52 585 15 01

E-mail: eddteam@kpck.pl

WWW: http://www.kpck.pl

Informacja o organizatorze:

Organizatorami wydarzenia są Kujawsko-Pomorskie Centrum Kultury w Bydgoszczy i Urząd Marszałkowski Województwa Kujawsko-Pomorskiego.

Projekt finansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.