fbpx

Żuławski Krajobraz – miejsca odzyskane

Data rozpoczęcia:

16 września 2017

sobota

-+usuń z przewodnikadodaj do przewodnika

16 września 2017 (sobota), godz. 12.00

Gdański Archipelag Kultury „Wyspa Skarbów”
wraz z Izbą Pamięci Wincentego Pola

w ramach Europejskich Dni Dziedzictwa
zapraszają na

Żuławski Krajobraz – miejsca odzyskane /Wystawa – Dyskusja/

Wystawa czasowa „Żuławski Krajobraz – miejsca odzyskane to ekspozycja poświęcona Żuławom Wiślanym. Tematem przewodnim wystawy będą wybrane elementy dziedzictwa żuławskiego krajobrazu. Urzekające osobliwością domy podcieniowe, unikalnej architektury wiatraki czy hydrotechniczne konstrukcje na stałe wpisały się w kulturowe dziedzictwo Delty Wisły. Część z nich popadła w ruinę i zapomnienie, inne zostały na stałe unicestwione z żuławskiego krajobrazu ale są też takie, które dzięki świadomym działaniom lokalnych entuzjastów, zostały uratowane i przypominają o unikatowości tego terenu.

Cała ekspozycja, opatrzona komentarzem wraz z ilustracjami najciekawszych zabytków pozwoli na nowo odkryć bogactwo terenów dolnej Wisły.  Podczas spotkania przedstawimy problematykę ich ochrony, dewastacji oraz funkcjonowania w przestrzeni społeczno – kulturowej Żuław.

Otwarcie wystawy skłoni do zadania wielu pytań na temat stanu i kondycji tych miejsc. Jak przebiegały działania rewitalizacji? Jak umiejętnie zarządzać danym obiektem?

Na Państwa pytania postarają się odpowiedzieć zaproszeni goście, którzy opowiedzą o żuławskim krajobrazie.

Wiesław Zbroiński – sołtys Mokrego Dworu, hodowca tulipanów. Od kilku lat organizuje, znane już nie tylko na Pomorzu, święto kwiatów Żuławski Tulipan. Teraz, niczym młynarz, powołuje do życia – drugiego życia, wiatrak typu paltrak z 1903 r., który został przeniesiony do Mokrego Dworu z Wyszogrodu.

Maciej Marczewski – wraz z żoną Kasią, autor największego bloga podróżniczego o Polsce www.ruszajwdroge.pl oraz Fundacji Ruszaj w Droge! nagrodzonej w prestiżowym konkurs Tourism Trends Awards za Debiut roku 2016. Oboje są miłośnikami Polski i jej turystycznych atrakcji. Od siedmiu lat regularnie opowiadają o pomysłach na wycieczki po Polsce – w Internecie, w audycjach radiowych, telewizyjnych i na spotkaniach Klubu Ruszaj w Drogę! Ich blog czyta miesięcznie ponad sto tysięcy turystów, a ich wycieczki śledzi w mediach społecznościowych ponad 30 tysięcy Fanów. Podczas spotkania Maciej Marczewski podzieli się pomysłami na ciekawy weekend na Żuławach. Pokaże jak zacząć przygodę ze zwiedzaniem Żuław – gdzie warto pojechać i co warto tu zobaczyć.

Całe spotkanie poprowadzi Paweł Jarczewski odpowiedzialny za historyczno–edukacyjną sferę działań „Wyspy Skarbów” Gdańskiego Archipelagu Kultury. Kustosz Izby Pamięci Wincentego Pola.

Wernisaż: 16 września 2017 (sobota) godz. 12:00  
Ekspozycja wystawy: 16.09.2017 – 31.12.2017
pon.-pt. godz. 10:00 – 20:00
sobota (wrzesień) godz. 11:00 – 14:00
Wstęp wolny

GDAŃSKI ARCHIPELAG KULTURY „WYSPA SKARBÓW”
DOM KULTURY / GALERIA / MUZEUM
ul. Turystyczna 3 Gdańsk Sobieszewo
tel. 58 323 91 15
wyspaskarbow.gak.gda.pl
www.facebook.com/wyspa.gak/

Data rozpoczęcia:

16 września 2017

sobota

-+usuń z przewodnikadodaj do przewodnika

Kategorie wydarzenia:

wykład / prelekcja, wystawa

Lokalizacja:

GDAŃSKI ARCHIPELAG KULTURY

woj. pomorskie

Organizator

Nazwa: Gdański Archipelag Kultury „Wyspa Skarbów”, Izba Pamięci Wincentego Pola

Projekt finansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.