fbpx

Żniwniok w Gogolinie

Data rozpoczęcia:

10 września 2023

niedziela

10:00

Data zakończenia:

10 września 2023

niedziela

20:00

-+usuń z przewodnikadodaj do przewodnika

Serdecznie zapraszamy na Żniwniok w Gogolinie!

Dnia 10.09.2023 w godz. 10.00-20.00 serdeczne zapraszamy na uroczyste podziękowanie za żniwa w kościele pw. św. Anny i św. Joachima w Gogolinie –Karłubcu.

Podczas wydarzenia będzie można obejrzeć tegoroczną koronę dożynkową wykonaną przez grupę dożynkową z Gogolina-Karłubca, która podczas wojewódzkich dożynek wygrała konkurs na najpiękniejszą koronę w województwie opolskim w 2023 roku.

Wyplatania korony dożynkowej w Gogolinie zostało w tym roku wpisane na Krajową listę niematerialnego dziedzictwa kulturowego.

Koronę dożynkową będzie można oglądać w kościele w Karłubcu podczas mszy św., na festynie dożynkowym przy placu Benedyktyńskim, a następnie przez kilka dni w kościele w Karłubcu.

Korona dożynkowa składa się z 6 ramion uplecionych z kłosów  wszystkich zbóż i mamy 6 ramion mniejszych w których też są pokazane wszystkie rodzaje zbóż, ale w inny sposób.  W koronie łączymy tradycyjne wyplatanie, które przeważa w koronie i pokazujemy kunszt artystyczny i zdolności naszych twórczyń. Tradycyjnie wnętrze naszej korony jest ażurowe. O wyplataniu korony myślimy już w czerwcu i zbieramy z pól zboże dopóki kłosy jeszcze się nie kładą w dół, ale tylko dojrzały kłosy ( nie zielone). W wyplataniu korony bierze udział 12 osób ściśle związanych z pracami przy koronie.

Organizator Gmina Gogolin

Współorganizator dzielnica Karłubiec

Data rozpoczęcia:

10 września 2023

niedziela

10:00

Data zakończenia:

10 września 2023

niedziela

20:00

-+usuń z przewodnikadodaj do przewodnika

Kategorie wydarzenia:

festyn / biesiada

Lokalizacja:

Plac Benedyktyński, ul. Strzelecka 28, 47-320 Gogolin

woj. opolskie

Organizator

Nazwa: Grupa dożynkowa z Gogolina

Osoba kontaktowa: Waltrauda Wicher

Telefon: 669968785

E-mail: waltrauda.wicher@op.pl

WWW: https://karlubiec.pl/3200/strona-glowna-solectwa-karlubiec.html

Informacja o organizatorze:

Grupa dożynkowa z Gogolina – Karłubca jest nieformalną grupą mieszkańców dzielnicy Karłubiec w Gogolinie, która od wielu lat wyplata korony dożynkowe. Panie mają na kocie wiele sukcesów, a po wygranej na Wojewódzkim Konkursie Koron Dożynkowych będą reprezentowały region na Dożynkach Prezydenckich.

Projekt finansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.