fbpx

„Żeńszczyzna - dziedzictwo kobiet”

Data rozpoczęcia:

17 września 2022

sobota

14:30

Data zakończenia:

17 września 2022

sobota

17:30

-+usuń z przewodnikadodaj do przewodnika

Czy chcemy wiedzieć, kim były i czym zajmowały się nasze babki, parababki, dalekie ciotki i kuzynki? Czy chcemy poznać ich doświadczenia?
To warsztat przeznaczony dla tych, dla których to, kim były nasze przodkinie ma znaczenie.

KOBIETA wg słownika etymologicznego (Krystyna Długosz-Kurczabowa, wyd. PWN, 2006) to: dorosły człowiek rodzaju żeńskiego; pani; żona; pomoc domowa. Wyraz typowo pol. o zagadkowym pochodzeniu. Pojawił się ok. poł. XVI w., przy czym nie jest zarejestrowany przez słownikarzy, zapewne ze względu na bardzo wyraźne pejoratywne zabarwienie. Występuje bowiem tylko w połączeniu z przymiotnikami typu: wszeteczna, plugawa, nikczemna i w pewnych tylko tekstach, głównie sowizdrzalsko-prześmiewczych.

Dlatego zapraszamy na warsztaty ŻEŃSZCZYZNA.
Znacie to słowo? To prasłowiańska žena – określenie kobiety, które oznaczało płeć i rolę rodzinną. W wiekach XV−XVII używano słów żeńszczyzna oraz mężczyzna

Chcesz dowiedzieć się więcej o naszym projekcie? Zapraszamy na warsztaty Żeńszczyzna realizowane wspólnie z Klub Wersalik Ośrodka Kultury Kraków-Nowa Huta w ramach Europejskich Dni Dziedzictwa.

Warsztaty połączą dwie kultury pamięci o przodkiniach – ukraińską i polską. Będą okazją do integracji kobiecego środowiska wokół wspólnych tematów oraz Klubu Wersalik. Wspólnie odkryjemy przeszłość naszych przodkiń.

Warsztaty Wydobywcze „Żeńszczyzna„ przeznaczone są dla tych, dla których to, kim były nasze przodkinie, ma znaczenie. Dedykowane są osobom prywatnym, społeczniczkom i społecznikom, liderkom i liderom, pasjonatkom i pasjonatom, działającym w organizacjach obywatelskich, a także w biznesie. To spotkanie przeznaczone dla wszystkich zainteresowanych dziedzictwem kobiecej części społeczeństwa, którzy chcą je utrwalać, lecz nie do końca wiedzą, jak.

Podczas warsztatu wspólnie uczymy się odtwarzania historii kobiet – HERstorii: jak najdalej w głąb przeszłości, dopóki nie zatrzymają nas braki w pamięci. W jego trakcie pokazujemy jakie aplikacje pomagają w procesie archiwizacji, a także jak wykorzystywać ich szerokie możliwości bez dodatkowych kosztów.

Aby skorzystać z warsztatu, niezbędne jest przyniesienie własnych materiałów, m.in. archiwalnych fotografii, filmów, wycinków z gazet, dokumentów, kronik, zapisków, wspomnień, pamiętników, rodzinnych pamiątek i innych artefaktów etc., przygotowanie HERstorii rodzinnych lub HERstorii organizacji etc.

Więcej o warsztatach można poczytać tutaj: https://szkolenia.arts-fun.pl/szkolenia/365/

Partnerzy

Data rozpoczęcia:

17 września 2022

sobota

14:30

Data zakończenia:

17 września 2022

sobota

17:30

-+usuń z przewodnikadodaj do przewodnika

Kategorie wydarzenia:

warsztaty

Lokalizacja:

os. Ogrodowe 15, 31-916 Kraków

woj. małopolskie

Organizator

Nazwa: Fundacja Sztuki, Przygody i Przyjemności ARTS

Osoba kontaktowa: Patrycja Rogulska

Telefon: 737443395

E-mail: p.rogulska@arts-fun.pl

WWW: https://arts-fun.pl/

Informacja o organizatorze:

WSPIERAMY ROZWÓJ SPOŁECZNOŚCI LOKALNYCH OPARTY NA ŚWIADOMOŚCI KULTUROWEJ, POCZUCIU TOŻSAMOŚCI I ROZPOZNANIU WŁASNEGO DZIEDZICTWA

Projekt finansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.