fbpx

ZAMEK – MIEJSCE PAMIĘCI W PRZESTRZENI MIASTA

Data rozpoczęcia:

6 października 2024

niedziela

17:00

Data zakończenia:

6 października 2024

niedziela

19:00

-+usuń z przewodnikadodaj do przewodnika

Wykład dr Małgorzaty Gwiazdowskiej, podczas którego zaprezentowane będą losy architektonicznie Zamku Książąt Pomorskich w Szczecinie, będzie połączony z prezentacją najnowszych badań, przeprowadzonych w obiekcie w trakcie ostatnich  prac budowlanych.

Zaprezentowane zostaną m.in. fotografie odkrywek dawnego muru grodzącego zamek, najstarszych fragmentów skrzydła południowego oraz tuneli w skarpie i pod skrzydłem północnym.

W czasie swego panowania w Księstwie Pomorskim Gryfici wznieśli szereg zamków i siedzib, w których rezydowali stale lub okresowo. Najważniejszym i najbardziej okazałym z nich jest zamek książęcy w Szczecinie. Zamek Książąt Pomorskich w Szczecinie znajduje się na naturalnym wyniesieniu terenu na lewym brzegu Odry, w pobliżu jej ujścia do jeziora Dąbie (Wzgórze Zamkowe, dziś w dzielnicy Stare Miasto). Z czasem w obrębie grodu wzniesiono drewniany dwór księcia Warcisława I. Po przeniesieniu przez księcia Barnima I zwanego Dobrym w 1235 r. stolicy księstwa z Uznamia do Szczecina, dwór został rozbudowany. O wyglądzie najstarszej siedziby książęcej niewiele wiadomo, ponieważ nie zachowały się po niej żadne ślady.
Najstarsze, poświadczone badaniami archeologicznymi, pozostałości książęcych budowli na wzgórzu pochodzą z poł. XIV w. Wówczas w północnej części wzgórza wzniesiono dla władcy – Barnima III dom murowany zwany „Kamiennym Domem”  i niewielki kościół zamkowy wraz z murem otaczającym przykościelny cmentarz.
Książę Bogusław X, zwany Wielkim, zjednoczył Księstwo Pomorskie, podzielone wcześniej przez potomków Barnima I. Nadał też Szczecinowi rangę stolicy księstwa, obierając szczeciński zamek za swą główną siedzibę. Za jego czasów wzniesiono dwukondygnacyjną reprezentacyjną budowlę z paradnym portalem od strony dziedzińca i wielką sklepioną salą w parterze. Tradycja wiąże te prace z przygotowaniami do ślubu księcia z Anną Jagiellonką, córką polskiego króla Kazimierza Jagiellończyka, który miał miejsce w 1491 r. Jak można przypuszczać  wielka sala na parterze była miejscem weselnych uroczystości, niemających sobie równych w historii zamku. Szczęśliwe małżeństwo Bogusława i Anny zapewniło Gryfitom dalsze panowanie na Pomorzu (Anna urodziła ośmioro dzieci) i przeszło do miejscowej legendy.
A co z zamkiem działo się później dowiedzą się osoby, które zdecydują się wysłuchać wykładu dr Gwiazdowskiej.

Data rozpoczęcia:

6 października 2024

niedziela

17:00

Data zakończenia:

6 października 2024

niedziela

19:00

-+usuń z przewodnikadodaj do przewodnika

Kategorie wydarzenia:

wykład / prelekcja

Lokalizacja:

Zamek Książąt Pomorskich, ul. Korsarzy 34, 70-540 Szczecin, sala Anny Jagiellonki

woj. zachodniopomorskie

Organizator

Nazwa: Zamek Książąt Pomorskich w Szczecinie

Osoba kontaktowa: Tomasz Wieczorek

Telefon: 91-489-16-30

E-mail: info@zamek.szczecin.pl

WWW: https://zamek.szczecin.pl/

Informacja o organizatorze:

Zamek Książąt Pomorskich w Szczecinie to instytucja kultury Samorządu Województwa Zachodniopomorskiego od lat włączająca się w organizację EDD.

Projekt finansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.