Z wizytą u Chopina - Dom Urodzenia Fryderyka Chopina i Park w Żelazowej Woli
Data rozpoczęcia:
16 września 2018
niedziela
16 września/ niedziela
Mała Akademia Chopinowska
Myślenie śpiewem i tańcem. Muzyka polska
11.00-11.45 – Grupa wiekowa 3-6 lat
11.45-12.30 – Grupa wiekowa 7-10 lat
Zajęcia muzyczne skupione wokół fortepianu wprowadzą najmłodszych w świat muzykowania oraz pozwolą poznać różne techniki ekspansji. Stanowią natchnieniem do indywidualnych poszukiwań i odkrywania własnych talentów wśród rówieśników i pod okiem rodziców. Tworzymy przestrzeń, w której każde dziecko będzie mogło uwolnić swój potencjał, zbudować emocjonalną wież ze sztuką, kształtować wrażliwość i rozwijać kreatywność. W związku z okrągłą rocznicą odzyskania przez Polskę niepodległości prezentujemy wybrane przykłady muzyki polskiej począwszy od kompozytorów preromantycznych, którym przysłuchiwał się Chopin po współczesność w muzyce polskiej.
Polonezowe rytmy. Fryderyk Chopin i Michał Kleofas Ogiński
W nawiązaniu do pierwszych polonezów Chopina przypominamy podstawowe kroki tego tańca, a także wprowadzimy nazwisko innego kompozytora słynącego z polonezów. Zapoznamy się z utworem Pożegnanie Ojczyzny Michała Kleofasa Ogińskiego, opowiemy o okolicznościach jego powstania. Dowiemy się jaka jest różnica między tańcem użytkowym a stylizowanym na przykładach z twórczości obydwu artystów. Stworzymy interpretację ruchową do Poloneza As-dur op. 53 Chopina.
Oprowadzanie z przewodnikiem
11.00 – Relacje łączące rodzinę Chopinów ze Skarbkami, właścicielami majątku w Żelazowej Woli, historia założenia muzeum i parku, a także wkład pokoleń w tworzenie muzeum w miejscu, gdzie na świat przyszedł Fryderyk Chopin to wątki ekspozycji stałej. Tak jest w przypadku obecnej, zatytułowanej „Nowoczesność i tradycja. Pomnik w Żelazowej Woli. Część II” i poświęconej unikatowemu założeniu jakie tworzą Dom Urodzenia Chopina przebudowany w stylu narodowym i otaczający go nowoczesny, międzywojenny park, dzieło Franciszka Krzywdy-Polkowskiego.
W roli głównej: architekt krajobrazu
13.30 – O źródłach i roli małej architektury parku w Żelazowej Woli. Bujna roślinność, kolekcja roślin z całego świata i otwarte tarasy w parku ku czci Chopina współgrają z małą architekturą tego miejsca. Modernistyczny basen, znajdujący się przed Domem Urodzenia Fryderyka Chopina pełni istotną rolę. Zmierzający ku niemu główną aleją zwiedzający zatrzymuje się przed basenem, tym samym z określonej odległości ogląda oficynę przebudowaną na styl dworku polskiego. Jaka jest historia i znaczenie innych elementów małej architektury parku? Dwa mosty na rzece Utracie, pergola przy Domu Urodzenia Chopina, estrada czy altany to elementy parku-pomnika mające praktyczne znaczenie, a także wpisujące się silnie w narrację miejsca.
Data rozpoczęcia:
16 września 2018
niedziela
Kategorie wydarzenia:
gawęda / opowieść, wystawa, warsztaty, zwiedzanie, wycieczka / spacer
Organizator
Nazwa: Dom Urodzenia Fryderyka Chopina i Park w Żelazowej Woli