fbpx

XVI Uliczka Tradycji

Data rozpoczęcia:

9 września 2023

sobota

18:00

Data zakończenia:

10 września 2023

niedziela

20:00

-+usuń z przewodnikadodaj do przewodnika

Uliczka Tradycji – sztandarowa impreza Resursy Obywatelskiej i największy festyn historyczny w regionie to interdyscyplinarna wycieczka w przeszłość. Wielkie plenerowe wydarzenie tym razem będzie nawiązywać do czasów średniowiecza.

Będzie też, tradycyjnie, imprezą familijną, pomyślaną i przygotowaną w ten sposób, by zarówno osoby młodsze, jak i starsze znalazły na niej odpowiednie dla siebie atrakcje, a Resursa Obywatelska i przylegające do niej ulice staną się scenerią średniowiecznych wydarzeń.

W sobotę, 9 września i w niedzielę, 10 września organizatorzy planują m.in. spotkania, które w niebanalny i interaktywny sposób przybliżą gościom Uliczki Tradycji czasy kształtowania się Radomia. Będą koncerty muzyki dawnej i tradycyjnej – w tym zespołów Vocantus i Kapeli ze Wsi Warszawa oraz wystawy. Nie zabraknie pokazów grup rekonstrukcyjnych, przejazdów bryczką, spektakli i scenek teatralnych oraz warsztatów. Organizatorzy zaproszą też na kiermasz staroci i zrekonstruowane średniowieczne targowisko, do dawnych warsztatów rzemieślniczych oraz zielarskich, a także… do „pracowni” kata.

To wszystko pozwoli na powrót do korzeni, źródeł Radomia, za kolebkę którego uznaje się dzisiejsze Grodzisko Piotrówka, na przywołanie klimatu tamtych lat. Będzie to zatem żywa lekcja historii, obyczajowości i kultury. Pojawi się nawiązanie do tzw. prawa miecza, które obowiązywało w dawnym Radomiu. Umożliwi to zogniskowanie działań wokół tematyki życia i śmierci, a także wiedzy naszych przodków na te tematy.

Partnerem przedsięwzięcia jest Samorząd Województwa Mazowieckiego.

Wydarzenie objęte honorowym patronatem Marszałka Województwa Mazowieckiego Adama Struzika, Prezydenta Miasta Radomia Radosława Witkowskiego oraz Przewodniczącej Rady Miejskiej w Radomiu Kingi Bogusz.

 

Zapraszamy w sobotę 9 września w godz. 18:00-21:00 i w niedzielę 10 września w godz. 14:00-20:00.

 

Data rozpoczęcia:

9 września 2023

sobota

18:00

Data zakończenia:

10 września 2023

niedziela

20:00

-+usuń z przewodnikadodaj do przewodnika

Kategorie wydarzenia:

festyn / biesiada

Lokalizacja:

Ośrodek Kultury i Sztuki „Resursa Obywatelska”
ul. Malczewskiego 16
26-600 Radom

woj. mazowieckie

Organizator

Nazwa: Ośrodek Kultury i Sztuki „Resursa Obywatelska” w Radomiu

Osoba kontaktowa: Justyna Dąbrowska

Telefon: (48) 362 42 63

E-mail: j.dabrowska@resursa.radom.pl

Informacja o organizatorze:

Resursa Obywatelska to najstarsza instytucja kultury w Radomiu. Działa od ponad 150 lat. Od początku edukuje i aktywizuje mieszkańców miasta w różnych sferach, a zwłaszcza w społecznej, patriotycznej i historycznej. Dzięki długiej tradycji kojarzona jest z działaniami o takim właśnie charakterze.

Projekt finansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.