Wystawa „W korespondencji z Polihymnią” - oprowadzanie kuratorskie
Data rozpoczęcia:
18 września 2022
niedziela
12:30
Data zakończenia:
18 września 2022
niedziela
13:30
Zapraszamy na kuratorskie oprowadzanie po wystawie czasowej „W korespondencji z Polihymnią”, która prezentuje karty pocztowe o tematyce muzycznej należące do zbiorów Muzeum Ludowych Instrumentów Muzycznych w Szydłowcu.
Wystawa czasowa „W korespondencji z Polihymnią” prezentuje wybrane karty pocztowe o tematyce muzycznej należące do zbiorów Muzeum Ludowych Instrumentów Muzycznych w Szydłowcu. Z gromadzonej od 1997 roku kolekcji wybrano 107 pocztówek, z których najstarsze pochodzą z końca XIX wieku.
Awersy prezentowanych kart zdobią nie tylko typowe kompozycje okolicznościowe, ale również reprodukcje XVIII-wiecznych grafik, dzieł malarstwa z przełomu XIX i XX w., ilustracji do utworów literackich oraz reprodukcje fotografii muzyków, instrumentów muzycznych i kapel ludowych. Autorzy reprodukowanych na pocztówkach dzieł to m.in.: Henryk Siemiradzki, Józef Chełmoński,
Jacek Malczewski, Franciszek Żmurko, Piotr Stachiewicz, Adam Setkowicz, Angelica Kaufmann, Louis-Jean-François Lagrenée i inni. Wiele jest również kompozycji o nieustalonym autorstwie i tytule.
Pocztówki – choć łączy je wszystkie motyw muzyczny – wyeksponowane zostały w sześciu grupach tematycznych podyktowanych sposobem przedstawienia tego motywu: W dźwiękach samotności (muzycy i muzykanci w samotności kontemplujący dźwięki muzyki), Z portretem muzyka (reprodukcje fotografii muzykantów i ludowych zespołów muzycznych), Wespół w zasłuchaniu (sceny wspólnego muzykowania), Z aurą symbolicznego przekazu (reprodukcje malarstwa oraz ilustracji do dzieł literackich), Święta i obrzędy (pocztówki wydawane z okazji świąt Bożego Narodzenia, Nowego Roku i Wielkanocy), Instrumenty muzyczne (reprodukcje zdjęć instrumentów muzycznych z terenów Ukrainy, znanych również w Polsce).
Dla lepszej percepcji część z pocztówek zaprezentowana została dodatkowo w postaci wielkoformatowych reprodukcji oraz podświetlanych kasetonów. Pokazane zostały również fotokopie grafik ze zbiorów Gabinetu Rycin Biblioteki Uniwersyteckiej w Warszawie, których reprodukcje zdobią dwie z eksponowanych pocztówek. Dodatkowym elementem wzbogacającym ekspozycję są oryginalne instrumenty muzyczne ze zbiorów Muzeum Ludowych Instrumentów Muzycznych w Szydłowcu, podobne do ukazanych na niektórych pocztówkach.
Wystawa „W korespondencji z Polihymnią” nawiązuje do głównego profilu działalności szydłowieckiego muzeum, jakim jest gromadzenie ludowego instrumentarium muzycznego i jego popularyzacja. Pocztówki bowiem są wizualnym świadectwem obecności instrumentów i muzyki w szeroko pojętej kulturze – nie tylko ludowej.
Wystawa wpisuje się w działania artystyczne, edukacyjne i wystawiennicze realizowane w tym roku w ramach VI Ogólnopolskiego Konkursu na Budowę Ludowych Instrumentów Muzycznych przygotowanego przez Muzeum Ludowych Instrumentów Muzycznych w Szydłowcu we współpracy finansowej Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Samorządu Województwa Mazowieckiego.
Galeria
Tagi:
Data rozpoczęcia:
18 września 2022
niedziela
12:30
Data zakończenia:
18 września 2022
niedziela
13:30
Kategorie wydarzenia:
Lokalizacja:
Zamek Szydłowieckich i Radziwiłłów – Muzeum Ludowych Instrumentów Muzycznych w Szydłowcu – ul. Sowińskiego 2, 26-500 Szydłowiec
Organizator
Nazwa: Muzeum Ludowych Instrumentów Muzycznych w Szydłowcu
Osoba kontaktowa: Małgorzata Zając
Telefon: +48 617 17 89
E-mail: promocja@muzeuminstrumentow.pl
WWW: https://muzeuminstrumentow.pl/
Informacja o organizatorze:
Muzeum Ludowych Instrumentów Muzycznych w Szydłowcu jest osobliwością pośród wielu innych placówek muzealnych w Polsce. Siłą jego oryginalności są zbiory – największa kolekcja instrumentów tradycyjnych w kraju oraz unikatowa lokalizacja placówki w gotycko-renesansowym zamku.