fbpx

Wystawa "W 340. rocznicę odsieczy wiedeńskiej - Jan III Sobieski na dawnych kartach pocztowych"

Data rozpoczęcia:

9 września 2023

sobota

09:00

Data zakończenia:

9 września 2023

sobota

13:00

-+usuń z przewodnikadodaj do przewodnika

W 340. rocznicę zwycięskiej bitwy wiedeńskiej przypominamy postać króla, który na stałe zagościł w polskiej świadomości narodowej, nie tylko w przekazach historycznych, ale także poprzez niezliczone legendy, podania i powiastki.

Jan III Sobieski – hetman, król, zwycięzca spod Wiednia jest postacią zajmującą w polskiej kulturze i tradycji miejsce szczególne. Uosabia archetyp rycerza-sarmaty, reprezentującego najwyższe cnoty narodowe, jak odwaga, honor, waleczność, ale także będącego swoistym uosobieniem cechujących wiek XVII burzliwych przemian i zawirowań dziejów.
Na przestrzeni wieków wokół postaci Jana III narodziła się legenda, uznawany jest za bohatera narodowego, pogromcę tureckiej potęgi i obrońcę ojczyzny.
W 340. rocznicę zwycięskiej bitwy wiedeńskiej przypominamy postać króla, który na stałe zagościł w polskiej świadomości narodowej, nie tylko w przekazach historycznych, ale także poprzez niezliczone legendy, podania i powiastki, które od czasów najdawniejszych krążyły wśród polskiego ludu.
Na wystawie przygotowanej przez Muzeum w Praszce będzie można zobaczyć ponad 150 kart pocztowych, które w różny sposób nawiązują do postaci króla Jan III– prezentujących jego wizerunki malarskie, pomniki, należące do niego posiadłości, ale także miejsca dedykowane królowi jak ulice, parki i inne.

Data rozpoczęcia:

9 września 2023

sobota

09:00

Data zakończenia:

9 września 2023

sobota

13:00

-+usuń z przewodnikadodaj do przewodnika

Kategorie wydarzenia:

wystawa

Lokalizacja:

Muzeum w Praszce
Plac Grunwaldzki 15
46-320 Praszka

woj. opolskie

Organizator

Nazwa: Muzeum w Praszce

Osoba kontaktowa: Maria Feliks

Telefon: 34 3591 185

E-mail: muzeum@praszka.pl

WWW: https://muzeum.praszka.pl

Informacja o organizatorze:

Muzeum w Praszce ma charakter regionalny, jest dostępne dla zwiedzających od poniedziałku do soboty. Poza wystawami stałymi, poświęconymi dziejom miasta i regionu oraz kulturze ludowej Ziemi Wieluńskiej, organizowane są także wystawy czasowe, warsztaty i konferencje.

Projekt finansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.