fbpx

Wystawa „Trędowaci, wiesiołki, balony – tajemnice Przedmieścia Chełmińskiego”

Data rozpoczęcia:

9 września 2023

sobota

11:00

Data zakończenia:

16 września 2023

sobota

16:00

-+usuń z przewodnikadodaj do przewodnika

Kolejna z toruńskich dzielnic odkryje swoje tajemnice! Zapraszamy na wyjątkową wystawę, która przybliży historię jednej z najstarszych dzielnic Torunia – Przedmieścia Chełmińskiego.

Od średniowiecznego szpitala dla trędowatych do nowoczesnej hali sterowców i balonów. Niezwykła historia Przedmieścia Chełmińskiego nie ogranicza się tylko do tych dwóch intrygujących miejsc. Wiążą się z nią tajemnice sprzed wieków, wojny, zarazy, oblężenia, ale także rozwój gospodarczy, budownictwo, liczne obiekty przemysłowe, militarne i sakralne, które w znacznej części bezpowrotnie utraciliśmy przez dziejowe zawieruchy. Odwiedzający ekspozycję przeniosą się do patrycjuszowskiej rezydencji przedmiejskiej otoczonej ogrodami i fontannami i do skromnej chaty partacza toruńskiego z XVIII w. Wystawa będzie świetną okazją do wymiany wspomnień mieszkańców „Chełmionki”, których obecność będzie żywym świadectwem tożsamości kulturowej.

 

Wystawie, na której zostaną zaprezentowane unikalne i bezcenne archiwalia z okresu średniowiecza, czasów nowożytnych i najnowszych, towarzyszyć będą również tematyczne lekcje archiwalne dla młodzieży z toruńskich szkół.

Data rozpoczęcia:

9 września 2023

sobota

11:00

Data zakończenia:

16 września 2023

sobota

16:00

-+usuń z przewodnikadodaj do przewodnika

Kategorie wydarzenia:

wystawa

Lokalizacja:

Archiwum Państwowe w Toruniu
pl. Rapackiego 4
87-100 Toruń

woj. kujawsko-pomorskie

Organizator

Nazwa: Archiwum Państwowe w Toruniu

Osoba kontaktowa: dr Michalina Duda

Telefon: 56 622 47 54

E-mail: edukacja@torun.ap.gov.pl

WWW: https://torun.ap.gov.pl/

Informacja o organizatorze:

Archiwum Państwowe w Toruniu należy do sieci archiwów państwowych. Naszymi zadaniami są: gromadzenie, ewidencjonowanie, przechowywanie, zabezpieczenie oraz udostępnianie dokumentacji wieczystego przechowywania.

Projekt finansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.