fbpx

Wystawa "Sztuka ludowa w gminie Bełżec"

Data rozpoczęcia:

10 września 2023

niedziela

14:00

Data zakończenia:

10 września 2023

niedziela

18:00

-+usuń z przewodnikadodaj do przewodnika

GOK w Bełżcu zaprasza miłośników sztuki ludowej na wystawę pt. „Sztuka Ludowa w gminie Bełżec”, która przybliży kulturę i historię naszego regionu. Wystawa przeniesie nas w świat dawnej polskiej wsi w jej codziennej oraz odświętnej odsłonie.

W ramach Europejskich Dni Dziedzictwa „Żywe dziedzictwo – tradycje od pokoleń” Gminny Ośrodek Kultury w Bełżcu zaprasza wszystkich miłośników sztuki ludowej na wystawę pt. „Sztuka Ludowa w gminie Bełżec”, która przybliży lokalnym społecznościom kulturę i historię naszego regionu. Wystawa w Galerii Cerkiewka w Bełżcu przeniesie nas w świat dawnej polskiej wsi zarówno w jej codziennej oraz odświętnej odsłonie. Styk narodowości, kultur i religii to unikalny element dziedzictwa niewielkiej miejscowości pogranicza. Dlatego gmina Bełżec jest miejscem wyjątkowym i godnym uwagi. Artyści ludowi i rzemieślnicy wiejscy w swoich warsztatach wytwarzali charakterystyczne wyroby rękodzieła ludowego. Dlatego będzie to niepowtarzalna możliwość zobaczenia tradycyjnych strojów ludowych, skarbów rękodzieła ludowego, przedmiotów do pracy, elementów wyposażenia i dekoracji wnętrza dawnej chałupy. W wydarzeniu udział wezmą lokalni rękodzielnicy, kontynuując wielowiekowe tradycje sztuki oraz rękodzieła naszego regionu, dbając o ochronę twórczości ludowej. Na wystawie zaprezentowane zostaną również archiwalne fotografie, które z jednej strony będą przywoływać zwyczajne i codzienne życie naszych mieszkańców, a z drugiej opowiadać o wydarzeniach niezwykłych i uroczystych, związanych z tradycyjnymi obrzędami. Pozwoli nam zobaczyć, jak bardzo zmieniła się nasza miejscowość i jej mieszkańcy na przestrzeni lat, co jest niezwykle cenne i wartościowe dla naszej kultury i dziedzictwa. Odziedziczone po naszych przodkach i przekazane następnym pokoleniom, dotrwała do chwili obecnej. Serdecznie zapraszamy!

Partnerzy

Data rozpoczęcia:

10 września 2023

niedziela

14:00

Data zakończenia:

10 września 2023

niedziela

18:00

-+usuń z przewodnikadodaj do przewodnika

Kategorie wydarzenia:

wystawa

Lokalizacja:

Galeria Cerkiewka
Rzeszowska 79
22-670 Bełżec

woj. lubelskie

Organizator

Nazwa: Gminny Ośrodek Kultury w Bełżcu

Osoba kontaktowa: Karolina Janik

Telefon: 846652120

E-mail: gok.belzec@gmail.com

WWW: https://.gok.belzec.pl/

Informacja o organizatorze:

Gminny Ośrodek Kultury jest samorządową instytucją kultury, której celem jest prowadzenie wielokierunkowej działalności rozwijającej i zaspakajającej potrzeby kulturalne mieszkańców gminy Bełżec poprzez organizowanie różnorodnych form edukacji kulturalnej i wychowania przez sztukę.

Projekt finansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.