fbpx

Wystawa prac oraz spotkanie ze "ZBIORAMI", czyli założycielkami Pracowni Sztuki i Rzemiosła

Data rozpoczęcia:

16 września 2023

sobota

13:00

Data zakończenia:

16 września 2023

sobota

14:00

-+usuń z przewodnikadodaj do przewodnika

ZBIORY to pracownia sztuki i rzemiosła, która upodobała sobie pracę ze wszystkim co lekkie i naturalne. Stworzyli wyjątkowe miejsce spotkań w otulinie rzeki Grabi, które łączy tradycje polskiej wsi z tym co nowoczesne.

Siedlisko ZBIORÓW znajduje się na niewielkiej wsi w Gminie Dobroń. Założycielki wychowały się otoczone przydomowym ogrodem, łąką i rodzinną tradycją ozdabiania domu tym co daje natura i tam czerpią inspirację do swoich prac. Wszystkie ukończyły licea plastyczne, a poznały się na studiach artystycznych. Tak wspólna droga prowadziła je przez różne projekty dekoratorskie, warsztaty i szkolenia. W końcu postanowiły ukierunkować to w tym, co kochają najbardziej, czyli sztuce, ceramice i kwiatach. Tym sposobem przeszły ze „zrywania’’ kwiatów do ich „cięcia’’ i już nie robią tego w „ogródku’’ tylko na organicznej farmie kwiatowej, która – jak kilka podobnych w Polsce – oferuje kwiaty i warzywa wolne od pestycydów, nawozów i niepotrzebnej chemii.
ZBIORY specjalizują się w niekonwencjonalnej florystyce i organicznej uprawie kwiatów, które są główną ozdobą ich realizacji, a do tego prowadzą studio ceramiki artystycznej i dekoracji. Jeśli tego byłoby mało, to organizują na co dzień warsztaty rzemiosła gdzie doskonalą i uczą technik i rękodzieła każdego, kto poczuje zew kreatywności.
Zapraszamy na tegoroczne spotkanie i wystawę prac ZBIORÓW podczas EDD w Dobroniu, gdzie będzie można przyjrzeć się z bliska ich realizacjom oraz porozmawiać o inspiracjach!

Partnerzy

Wydarzenie w cyklu:

Zespół Pieśni i Tańca "Dobroń" jako nośnik żywego dziedzictwa regionu.

Zespól Pieśni i Tańca „Dobroń” istnieje w Dobroniu od 65 lat i jest zespołem, w którym występują całe rodziny – z pokolenia na pokolenie. Do dzięki niemu w tym subregionie etnograficznym nadal istnieje wiele tradycji, jak chodzenie na Wielkanoc z kurkiem i gaikiem, świętojańskie wianki, czy jedyny już w całej Polsce obrzęd „Siemieniec”.

Data rozpoczęcia:

16 września 2023

sobota

13:00

Data zakończenia:

16 września 2023

sobota

14:00

-+usuń z przewodnikadodaj do przewodnika

Lokalizacja:

Dobroń 95-082, ul. Witosa 1a, Dobrońskie Centrum Kultury

woj. łódzkie

Organizatorzy

Nazwa:

  • Zespół Pieśni i Tańca „Dobroń”
  • Anna Smolińska, etnografka pracująca w Muzeum Archeologicznym i Etnograficznym w Łodzi

Osoba kontaktowa: Maciej Rzepkowski

Telefon: 601808072

E-mail: mmr@op.pl

WWW: https://www.facebook.com/zpitdobron/

Informacja o organizatorze:

ZPiT „Dobroń” powstał w 1958 r. Skład Zespołu to mieszkańcy Dobronia i pobliskich miejscowości. Tradycja wspólnego tańca przechodzi z pokolenia na pokolenie. Bogaty repertuar „Dobronia” wypełniają pieśni i tańce wielu regionów Polski.
Anna Smolińska jest etnografką pracującą w MAiE w Łodzi.

Projekt finansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.