fbpx

Wystawa: Muzeum Hołodomoru w budowie

Data rozpoczęcia:

15 września 2022

czwartek

Data zakończenia:

17 października 2022

poniedziałek

-+usuń z przewodnikadodaj do przewodnika

Muzeum Hołodomoru w Kijowie to jeden z najważniejszych obiektów muzealnych powstających w Europie Środkowo-Wschodniej. Na wystawie zajrzymy za kulisy pracy artystycznej wokół wystawy i budynku Muzeum – aktualnie wstrzymane przez wojnę.

„Prawda o Wielkim Głodzie miała zarosnąć, miała zniknąć. Nie zniknęła. Naszym celem jest, by była w godny sposób rozgłaszana.” – mówił Mirosław Nizio, współautor koncepcji projektu Muzeum Hołodomoru, który zostanie po raz pierwszy zaprezentowana na wystawie w Galerii Nizio.
Narodowe Muzeum Hołodomoru-Ludobójstwa w Kijowie to jeden z najważniejszych i największych obiektów muzealnych powstających w Europie Środkowo-Wschodniej oraz największy projekt publiczny przygotowany przez polską pracownię architektoniczną poza granicami naszego kraju. Nizio Design International opracowało projekt budynku wraz z ukraińską pracownią Project Systems LTD, a projekt ekspozycji Muzeum wspólnie z brytyjską firmą Haley Sharpe Design Ltd.
„Dwoista symbolika ukraińskiej ziemi – urodzajnej, ale i skrywającej groby ofiar Hołodomoru – jest motywem przewodnim pojawiającym się w całej artystycznej koncepcji budynku i wystawy.” – opowiadał Mirosław Nizio w wywiadzie dla ukraińskiej gazety „Nasze Słowo” o swojej koncepcji na prace z tematem Hołodomoru, które trwają już od ponad czterech lat.
Na początku 2022 roku, prace nad budynkiem Muzeum Hołodomoru dobiegały końca, finalizowana była również wstępna, artystyczna koncepcja wystawy stałej. Niestety, dalsze prace przerwała brutalna, rosyjska agresja na Ukrainę.
Póki nie możemy w pełnym wymiarze wrócić do prac – zapraszamy do przyjrzenia się naszemu procesowi twórczemu, zerknięcia za kulisy pracy artystycznej wokół Muzeum Hołodomoru. Prezentowana wystawa stanowi impresję na temat koncepcji całego kompleksu – przedstawia szkice, wizualizacje i fotografie realizowanego budynku Muzeum oraz inspiracje, idee i wstępne wizje artystyczne wystawy stałej.
Wystawa prezentująca proces powstawania budynku Muzeum Hołodomoru oraz wstępne koncepcje artystyczne związane z wystawą stałą będzie dostępna w Galerii Nizio dla zwiedzających przez cały okres Europejskich Dni Dziedzictwa. Zorganizujemy również specjalne oprowadzania po wystawie z udziałem twórców projektu, w tym założyciela pracowni Nizio Design International Mirosława Nizio.
Wystawa będzie połączona z publiczną dyskusją o Hołodomorze w architekturze, literaturze i filmie z udziałem znanych ukraińskich i polskich artystów.
Organizatorzy:
Fundacja Nizio to przestrzeń wymiany idei wokół sztuki, kultury i architektury. Organizuje wydarzenia prezentujące dorobek współczesnych twórców oraz międzynarodowe projekty dotyczące pamięci historycznej. Powstała z inicjatywy Mirosława Nizio, właściciela pracowni Nizio Design International, architekta znanego z projektów przestrzeni publicznych.
Współorganizatorem wydarzenia jest Międzynarodowa Charytatywna Fundacja Muzeum Hołodomoru, która od 2018 roku zbiera wkoło siebie wspólnotę mecenatów – indywidualnych i korporacyjnych darczyńców. Stają się oni współtwórcami projektu wystawy pierwszego na świecie Muzeum Hołodomoru, który będzie odpowiadał najwyższym światowym standardom.

Partnerzy

Kolegium Europy Wschodniej im. Jana Nowaka Jeziorańskiego

Fundacja Muzeum Hołodomoru

Wydarzenie w cyklu:

Hołodomor w Ukrainie. Sztuka w obliczu ludobójstwa.

W 90. rocznicę Hołodomoru warto przyjrzeć się, jak sowieckie ludobójstwo w Ukrainie przedstawiane jest w sztuce. Zapraszamy na dyskusję z udziałem artystów bezpośrednio zaangażowanych w działania twórcze związane z tym tematem. Planujemy także wystawę prezentującą projekt Muzeum Hołodomoru w Kijowie współtworzony przez Nizio Design International.

Data rozpoczęcia:

15 września 2022

czwartek

Data zakończenia:

17 października 2022

poniedziałek

-+usuń z przewodnikadodaj do przewodnika

Kategorie wydarzenia:

wystawa

Lokalizacja:

Galeria Nizio jest przestrzenią wymiany idei uruchamianej wokół sztuki, kultury, architektury oraz działań prospołecznych. Galeria organizuje wydarzenia pozwalające na zaprezentowanie dorobku artystycznego współczesnych twórców, w tym młodych artystów, inicjując w ten sposób i wspierając działania

woj. mazowieckie

Organizator

Nazwa: Fundacja Nizio

Osoba kontaktowa: Maciej Piotrowski

Telefon: 226187202

E-mail: maciej.piotrowski@nizio.com.pl

WWW: https://fundacjanizio.com.pl/

Informacja o organizatorze:

Fundacja Nizio to przestrzeń wymiany idei wokół sztuki, kultury i architektury. Organizuje wydarzenia prezentujące dorobek współczesnych twórców oraz międzynarodowe projekty dotyczące pamięci historycznej.

Projekt finansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.