fbpx

Wystawa "MODA NA ETNO - MOJA DROGA"

Data rozpoczęcia:

27 sierpnia 2020

czwartek

Data zakończenia:

10 października 2020

sobota

-+usuń z przewodnikadodaj do przewodnika

Zapraszamy do Wiejskiego Domu Kultury w Swornegaciach na niezwykłą wystawę poświęconą haftom kaszubskim, dzięki której prześledzimy drogę, jaką wzory hafciarskie przeszły od początków XIII w do chwili obecnej.

Na ekspozycji można podziwiać ponad 130 prac hafciarek z Kaszub i Borów Tucholskich, które wpłynęły na konkurs MODA NA ETNO. Są to hafty kaszubskie wykonane na bieliźnie stołowej, poduszkach i makatkach ale też na elementach strojów.
Wyróżnikiem wystawy jest to, że możemy podziwiać zarówno hafty wykonane na elementach tradycyjnego stroju ludowego, jak i zaadoptowanie haftu kaszubskiego do współczesnej odzieży.
Uzupełnieniem wystawy są zdjęcia z sesji modowej. Kreatorka mody – p. Martyna Szupecka inspirując się wzorami haftów kaszubskich zaprosiła młodzież na warsztaty pokazujące możliwości wykorzystania haftów w stylizacjach współczesnych. Młodzi ludzie mieli okazję do szukania inspiracji w tworzeniu własnej mody w kaszubskich haftach i strojach ludowych. Wraz z prowadzącą stworzyli własne stylizacje, w których wystąpili podczas profesjonalnej sesji fotograficznej wykonanej przez p. Martę Potulską.
Zdjęcia młodych ludzi są doskonałym uzupełnieniem wystawy, która dzięki ukazaniu haftów kaszubskich zarówno w ich tradycyjnej formie, jak i współczesnym wydaniu doskonale pokazuje drogę, jakie wzory te przeszły przez ponad osiem wieków, nic nie tracąc na swoim pięknie i unikatowości.

Partnerzy

Data rozpoczęcia:

27 sierpnia 2020

czwartek

Data zakończenia:

10 października 2020

sobota

-+usuń z przewodnikadodaj do przewodnika

Kategorie wydarzenia:

wystawa

Lokalizacja:

Wiejski Dom Kultury w Swornegaciach, Kaszubski Dom Rękodzieła Ludowego w Swornegaciach

woj. pomorskie

Organizator

Nazwa: Gminny Ośrodek Kultury w Chojnicach

Osoba kontaktowa: Lucyna Bucław

Telefon: 532874752

E-mail: lucynab@gokchojnice.pl

WWW: https://www.gokchojnice.pl

Informacja o organizatorze:

GOK w Chojnicach jest samorządową instytucją kultury. Zajmuje się działalnością kulturalną, wychowawczą i sportową. Prowadzi prace środowiskowe, organizuje imprezy artystyczne i rekreacyjne dla mieszkańców gminy oraz turystów. Swoją pracą dąży do utrwalania tradycji narodowych i regionalnych.

Projekt finansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.