fbpx

Wystawa „Miłosz - Szukanie ojczyzny” z Przewodnikiem

Data rozpoczęcia:

9 września 2017

sobota

Data zakończenia:

17 września 2017

niedziela

-+usuń z przewodnikadodaj do przewodnika

Dwór znajduje się nad brzegiem jeziora Hołny w malowniczej wsi Krasnogruda, na północno-wschodnim krańcu Polski, w odległości 8 km od Sejn. W 2011 roku w zrewitalizowanym kompleksie dworskim z XVII wieku otwarto Międzynarodowe Centrum Dialogu. Przed wojną dwór należał do rodziny Czesława Miłosza. Dwór otoczony jest zabytkowym parkiem.

 

Krasnogrudzki Dwór to miejsce gościnne i propagujące działania artystyczne i edukacyjne związane z wielokulturowym dziedzictwem pogranicza.

 

Z myślą o artystach, uczniach i entuzjastach sztuki, powstały tu pracownie artystyczne i edukacyjne, prowadzona jest działalność kulturalno-edukacyjna odwołująca się do wielokulturowego dziedzictwa Wielkiego Księstwa Litewskiego, rodzinności Europy, różnorodności kulturowej obszarów pogranicza i twórczości Czesława Miłosza.

9–10, 16–17 września 2017, w godz. 10.00–16.00

Wystawa „Miłosz – Szukanie ojczyzny” z Przewodnikiem

 

 

„Miłosz – Szukanie ojczyzny” przedstawia Noblistę przede wszystkim jako poetę. Na ścianach są Jego wiersze w różnych językach, zdjęcia z różnych okresów życia i karteczki z wierszami, które zwiedzający mogą zabierać ze sobą. Każda z sal ma swoje imię, nazwę: Powracający, Podróżny, Wygnany, Miłosny, Gościnny, Filolog, Przyrodnik.

 

Jest to opowieść o życiu i losie Czesława Miłosza, o pamięci miejsca i dawnych mieszkańców dworu, rodzinie, o ważnych tematach w Jego twórczości.

 

Niektóre pokoje są przestrzeniami warsztatowymi z możliwością prowadzenia zajęć interaktywnych. 

Znajduje się tu Pracownia Przyrody. Jest to przestrzeń dedykowana edukacji przyrodniczej, wrażliwości na świat natury, z gablotami wypełnionymi zielnikami, zbiorem kamieni, gniazd ptaków i roślin.

Jest też Pracownia Spiżarni – przestrzeń zapachów i smaków, starych przepisów, konfitur, ziołowych naparów, bogactwo regionalnej wiedzy kulinarnej.

We dworze jest też Biblioteka, której zbiory dotyczą tematów dziedzictwa dawnej Rzeczypospolitej.

W piwnicach dworu znajduje się kawiarnia literacka „Piosenka o porcelanie” – przestrzeń wieczorów poetyckich, literackich, debat, dyskusji i kameralnych koncertów.

 

Ośrodek „Pogranicze – sztuk, kultur, narodów”

16-500 Sejny, ul. Piłsudskiego 37

tel. 87 5162765

www.pogranicze.sejny.pl

e-mail: sekretariat@pogranicze.sejny.pl

Data rozpoczęcia:

9 września 2017

sobota

Data zakończenia:

17 września 2017

niedziela

-+usuń z przewodnikadodaj do przewodnika

Kategorie wydarzenia:

wystawa, zwiedzanie

Lokalizacja:

Dwór Miłosza w Krasnogrudzie

woj. podlaskie

Organizator

Nazwa: Ośrodek „Pogranicze – sztuk, kultur, narodów”

Projekt finansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.