fbpx

Wystawa Macieja Zdanowicza "Kielce – miasto kinestetyczne. Doświadczanie przestrzeni i czasu"

Data rozpoczęcia:

13 września 2023

środa

17:00

Data zakończenia:

1 października 2023

niedziela

16:00

-+usuń z przewodnikadodaj do przewodnika

W środę 13 września o godz. 17 zapraszamy do Małej Galerii Muzeum Historii Kielc na wernisaż wystawy Macieja Zdanowicza „Kielce – miasto kinestetyczne. Doświadczanie przestrzeni i czasu”.

Kinestezja to stan organicznej świadomości ciała, polegający na dynamicznym wglądzie, czuciu – dotyku najdrobniejszego fragmentu ciała. Kinestezja to stan balansu, pozwalającego na odczucie autentycznego siebie – w konkretnym czasie i miejscu.
Wystawa jest próbą wejrzenia w czasoprzestrzeń miasta taką jaka jest, w jaki może być bezpośrednio doświadczania. Bez upiększenia, aktu kadrowania, stylizacji skupiając się tylko i wyłącznie na tu i teraz, konkretnej chwili i miejscu, lub miejscach aktualnie odwiedzanych. Niemal mechanicznie, niekontrolowanie czyniona dokumentacja fotograficzna, wraz z rejestracją dźwięków miasta i podążaniem w nikomu, nawet mnie nie znanemu kierunkowi splata się w opowieść o przypadkowo zatrzymanym sprzężeniu subtelnych odczuć, jakości. Przedziwna czasoprzestrzeń uchwycona w cyklu grafik, filmie poświęcona jest momentom stanom, obrazom, dźwiękom, którym nie poświęcamy zbytniej uwagi, towarzyszącym nam codziennie, znieczulonym rutynowymi czynnościami. To również portret miasta, uchwycony z perspektywy flanera, podążającego w oderwaniu od pogoni, być może poszukującego w tym akcie zwykłego powrotu do siebie.
Maciej Zdanowicz (ur. 1982 r.) to artysta intermedialny, teoretyk sztuki i kurator projektów artystycznych, którego działalność osadzona jest w refleksji nad zagadnieniem integracji zmysłowej człowieka, uniwersalnego wymiaru sztuki w aspekcie jej multisensoryczności. Absolwent Wydziału Grafiki i Malarstwa Akademii Sztuk Pięknych im. Władysława Strzemińskiego w Łodzi, gdzie w 2007 r. uzyskał dyplom z wyróżnieniem pod kierunkiem prof. Bogusława Balickiego oraz prof. Romany Hałat.

Data rozpoczęcia:

13 września 2023

środa

17:00

Data zakończenia:

1 października 2023

niedziela

16:00

-+usuń z przewodnikadodaj do przewodnika

Kategorie wydarzenia:

wystawa

Lokalizacja:

Muzeum Historii Kielc, ul. Świętego Leonarda 4

woj. świętokrzyskie

Organizator

Nazwa: Muzeum Historii Kielc

Osoba kontaktowa: Krzysztof Myśliński

Telefon: 41 340 55 26

E-mail: myslinski@mhki.kielce.eu

WWW: https://mhki.kielce.eu/

Informacja o organizatorze:

Muzeum Historii Kielc to działająca od 2008 roku instytucja miejska mająca, którem celem statutowym jest gromadzenie zabytków i materiałów dokumentacyjnych z zakresu historii Kielc oraz propagowanie wiedzy o dziejach miasta i regionu.

Projekt finansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.