fbpx

Wystawa czasowa pt. "Waldemar Jesiona - budowniczy miniaturowych replik z drewna"

Data rozpoczęcia:

9 września 2023

sobota

10:00

Data zakończenia:

10 września 2023

niedziela

18:00

-+usuń z przewodnikadodaj do przewodnika

Wystawa czasowa pt. „Waldemar Jesiona – budowniczy miniaturowych replik z drewna”, którą będzie można zobaczyć tylko przez dwa dni EDD – 9 i 10 września w godzinach 10:00 – 18:00. Pan Waldemar od lat robi z drewna repliki charakterystycznych budowli.

Dwudniową wystawę czasową pt. „Waldemar Jesiona – budowniczy miniaturowych replik z drewna” będzie można zobaczyć tylko podczas tegorocznych Europejskich Dni Dziedzictwa – 9 i 10 września w godzinach 10:00 -18:00 w budynku dawnej szkoły podstawowej, przy kościele parafialnym w Wiskitkach (Pl. Wolności 34). Jest to wydarzenie o tyle ciekawe, ponieważ promujące nasze lokalne, żywe dziedzictwo artystyczne. Pan Waldemar pochodzi ze Starych Kozłowic, jest samoukiem, czyli artystą samorodnym, który zainteresował się takim rodzajem sztuki jeszcze w dzieciństwie, w warsztacie swojego ojca. Miłość do drewna rosła razem z nim przez kilkadziesiąt lat. Specjalizuje się w odtwarzaniu miniatur budowli sakralnych związanych z Gminą Wiskitki, jak m.in. Sanktuarium Matki Bożej Świętorodzinnej w Miedniewicach, Kościół pod wezwaniem Wszystkich Świętych i św. Stanisława w Wiskitkach, ale także Bazyliki w Licheniu czy Katedry Notre-Dame w Paryżu. Oprócz budowli sakralnych jest autorem także m.in. repliki wiatraka, który stał niegdyś na miedniewskich łąkach, czy pałacu Sobańskich w Guzowie. W dużej mierze inspiruje się zdjęciami i widokówkami. W największej, jak sam mówi, miłością do żony. Swoich prac nie sprzedaje, ale czasem ofiarowuje przyjaciołom i rodzinie. Można je spotkać w kolekcjach prywatnych w kraju, ale też za granicą – w Rzymie, Londynie, czy Stanach Zjednoczonych. Zobaczyć kilka jego dzieł w jednym miejscu będzie prawdziwą gratką i mamy nadzieję wielką inspiracją dla obecnych pokoleń, które na nowo zaczęły doceniać piękne i unikatowe rękodzieło.
Serdecznie zapraszamy!

Partnerzy

Wydarzenie w cyklu:

Dziedzictwo gminy Wiskitki

Gmina Wiskitki leży na Mazowszu Zachodnim i charakteryzuje się niezwykłym bogactwem historii, przyrody, zabytków zarówno tych materialnych, archeologicznych, jak i etnograficznych. To tutaj niegdyś rosła prastara Puszcza Wiskicka, gdzie żyły wymarłe w 1627 r. tury, na które przyjeżdżali polować polscy królowie, co poświadczają źródła pisane.

Data rozpoczęcia:

9 września 2023

sobota

10:00

Data zakończenia:

10 września 2023

niedziela

18:00

-+usuń z przewodnikadodaj do przewodnika

Kategorie wydarzenia:

wystawa

Lokalizacja:

96-315 Wiskitki, Pl, Wolności 34, stara szkoła podstawowa, przy kościele parafialnym

woj. mazowieckie

Organizatorzy

Nazwa:

  • Anna Smolińska, etnografka z Wiskitek
  • Justyna Sydry, regionalistka z Wiskitek
  • Stowarzyszenie Kuźnia Inicjatyw „Wiskitki.org”

Osoba kontaktowa: Anna Smolińska

Telefon: 504077596

E-mail: spoojka@wp.pl

WWW: https://wiskitki.org/

Informacja o organizatorze:

Anna Smolińska jest etnografką i archeolożką. Na co dzień pracuje w MAiE w Łodzi. Mieszka i działa społecznie w rodzinnych Wiskitkach.
Justyna Sydry jest regionalistką i społecznikiem w Wiskitkach.
Stowarzyszenie Kuźnia Inicjatyw „Wiskitki.org” istnieje od 2009 r. i działa na rzecz inicjatyw społ.

Projekt finansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.