fbpx

Wykład „Żywe dziedzictwo - tradycje od pokoleń. Reneta landsberska - gorzowska."

Data rozpoczęcia:

16 września 2023

sobota

12:00

Data zakończenia:

16 września 2023

sobota

13:30

-+usuń z przewodnikadodaj do przewodnika

Muzeum Lubuskie im. Jana Dekerta w Gorzowie Wielkopolskim zaprasza na wykład pt. „Żywe dziedzictwo – tradycje od pokoleń. Reneta landsberska – gorzowska”, który wygłosi Ryszard Bronisz

Jabłoń – drzewo znane chyba każdemu. Symbol dobrobytu, wieczności, mądrości. Od tysiącleci nieodłącznie towarzyszy ludziom. Jest żywym dziedzictwem znanym i cenionym w wielu kręgach kulturowych. Jej rolę możemy rozpatrywać nie tylko w kontekście przyrodniczym, ale również historycznym, etnograficznym, religijnym czy mitologicznym. W Gorzowie Wielkopolskim (niem. Landsberg an der Warthe) drzewo to, a zwłaszcza jedna z jego odmian zajmuje szczególne miejsce. Theodor Heinrich Otto Burchardt (1771-1853) – radca prawny i syn burmistrza Landsberga, w połowie XIX wieku, poprzez krzyżowanie różnych odmian jabłoni, wyhodował nasiona Renety Landsberskiej. W nowej przestrzeni geopolitycznej, po zakończeniu II wojny światowej, Reneta Landsberska straciła na znaczeniu. Zapomniana, w przydomowych ogródkach czekała na ponowne odkrycie. Dziś jest sztandarowym produktem regionalnym promującym miasto Gorzów Wielkopolski. Jak doszło do jej ponownego odkrycia? Jaka jest jej historia? Jaka jest jej rola w procesie integracji dawnych i obecnych mieszkańców? Zapraszamy na bogato ilustrowaną prelekcję Ryszarda Bronisza „Żywe dziedzictwo – tradycje od pokoleń. Reneta landsberska – gorzowska.”

Data rozpoczęcia:

16 września 2023

sobota

12:00

Data zakończenia:

16 września 2023

sobota

13:30

-+usuń z przewodnikadodaj do przewodnika

Kategorie wydarzenia:

wykład / prelekcja

Lokalizacja:

Zespół Willowo-Ogrodowy
ul. Warszawska 35
66-400 Gorzów Wielkopolski

woj. lubuskie

Organizator

Nazwa: Muzeum Lubuskie im. Jana Dekerta w Gorzowie Wielkopolskim

Osoba kontaktowa: Monika Kowalska

Telefon: +48 788 932 555

E-mail: info@muzeumlubuskie.pl

WWW: https://muzeumlubuskie.pl/

Informacja o organizatorze:

Muzeum Lubuskie im. Jana Dekerta w Gorzowie Wielkopolskim to instytucja kultury, której celem jest ochrona dóbr kultury i upowszechnianie dziedzictwa kulturowego regionu. Istnieje od 8 września 1945 roku.

Projekt finansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.