Wykład oraz warsztaty dla dorosłych
Data rozpoczęcia:
8 września 2019
niedziela
11:00
Data zakończenia:
8 września 2019
niedziela
16:00
Wykład oraz warsztaty w Pawilonie Czterech Kopuł.
WYKŁAD godz. 11.00- 12.30
„Polski splot. Od Ładu do Abakanu”
Prowadzenie: Iwona Gołaj
Wykład będzie opowieścią o polskim tkactwie artystycznym – o projektantach powstałej w roku 1926 Spółdzielni Artystów Ład (w tym o Helenie Bukowskiej-Szlekys, autorce m.in. gobelinu „Okrętowego”, którego użyto do wystroju wnętrza transatlantyku „Stefan Batory”) oraz o rękodziele Cepelii, czyli powołanej w 1949 r. Centrali Przemysłu Ludowego i Artystycznego mającej w powojennej, socjalistycznej Polsce krzewić wzornictwo ludowe. Wreszcie o rewolucyjnym spojrzeniu na tkaninę Magdaleny Abakanowicz. W 1965 r. za Abakany – monumentalne obiekty o skomplikowanej fakturze wykonane z sizalowego barwionego włókna – artystka została nagrodzona złotym medalem na Biennale w Sâo Paulo, co stało się początkiem jej międzynarodowej kariery.
WARSZTAT godz. 13.00 – 14.30
„Możliwości tkaniny”
Prowadzenie: Justyna Oleksy, Olga Budzan
Towarzyszący wykładowi warsztat będzie kontynuacją tej opowieści, poszerzając ją oraz tworząc przestrzeń dla wymiany refleksji. Skupiając się na twórczości Magdaleny Abakanowicz, uczestnicy warsztatu zmierzą się z materią miękkiej rzeźby, tworząc duży, tekstylny obiekt inspirowany twórczością artystki. Będzie to forma wykonana z tkanin z drugiego obiegu. Do jej budowy posłużą nam duże szydła.
Data rozpoczęcia:
8 września 2019
niedziela
11:00
Data zakończenia:
8 września 2019
niedziela
16:00
Kategorie wydarzenia:
Organizator
Nazwa: Pawilon Czterech Kopuł Muzeum Sztuki Współczesnej, Oddział Muzeum Narodowego we Wrocławiu
Osoba kontaktowa: Iwona Gołaj
Telefon: 71 712 71 81
E-mail: edukacja.pawilon@mnwr.pl
WWW: https://mnwr.pl/category/oddzialy/pawilon-czterech-kopul/
Informacja o organizatorze:
Muzeum Narodowe we Wrocławiu jest właścicielem jednej z największych w kraju kolekcji polskiej sztuki współczesnej, której historia sięga lat sześćdziesiątych XX w.