Jedno miejsce – dwa pomniki
Data rozpoczęcia:
8 września 2019
niedziela
11:00
Data zakończenia:
8 września 2019
niedziela
12:00
W zbiorach Muzeum Historycznego w Bielsku-Białej znajdują się dwa gipsowe projekty monumentu Adama Mickiewicza, autorstwa Ryszarda Sroczyńskiego, oraz archiwalia dotyczące pomnika Gabriela Narutowicza. Będą one punktem wyjścia do rozważań nad formą upamiętnienia znanych Polaków w Bielsku-Białej.
11.00 serdecznie zapraszamy do Muzeum Historycznego w Bielsku na wykład pt. Jedno miejsce – dwa pomniki, który poprowadzi Kinga Kawczak.
Śląskie Bielsko i małopolska Biała to dwa siostrzane miasta połączone w jeden organizm administracyjny w 1951 roku. Jak to bywa na granicy, dzieli je odrębna historia, a zespalają ludzie, interesy i kultura. Jest w Bielsku-Białej miejsce, które łączy dwa pomniki, podkreślające polską przynależność i tożsamość kulturową. To leżący w śląskiej części miasta dzisiejszy park Włókniarzy, na obrzeżu którego usytuowany jest monument Adama Mickiewicza z 1961 roku. W latach 1928–1939 stał w tym miejscu – jedyny w Polsce – pomnik poświęcony Gabrielowi Narutowiczowi, pierwszemu prezydentowi II Rzeczypospolitej, zamordowanemu kilka dni po objęciu urzędu. Podczas spotkania przyjrzymy się skomplikowanym losom wznoszenia obu monumentów, ich istnieniu i oddziaływaniu na społeczeństwo. W dyskusji spróbujemy zobaczyć, jak dzisiaj postrzegane jest to miejsce, czy znana jest jego historia?
Tagi:
Data rozpoczęcia:
8 września 2019
niedziela
11:00
Data zakończenia:
8 września 2019
niedziela
12:00
Kategorie wydarzenia:
Lokalizacja:
Muzeum Historyczne w Bielsku-Białej
Zamek Książąt Sułkowskich
ul. Wzgórze 16
43-300 Bielsko-Biała
Organizator
Nazwa: Muzeum Historyczne w Bielsku-Białej
Osoba kontaktowa: Natalia Dymanus
Telefon: 791120586
E-mail: natalia.dymanus@muzeum.bielsko.pl
WWW: https://muzeum.bielsko.pl
Informacja o organizatorze:
Zamek Książąt Sułkowskich, Stara Fabryka, Dom Tkacza i Fałatówka – cztery miejsca tworzące Muzeum Historyczne w Bielsku-Białej.