fbpx

Wycieczka piesza "W cieniu cerkiewnych sobót i kamiennych krzyży – Radruż"

Data rozpoczęcia:

17 września 2022

sobota

12:00

Data zakończenia:

17 września 2022

sobota

17:00

-+usuń z przewodnikadodaj do przewodnika

Bitewny kurz osiadł warstwą wokół radrużańskich świątyń, niosąc ze sobą legendy i przestrogi. Dziś przesuwając dłonie po kamiennych płytach możemy czytać o losach wójta i tatarskiej branki, o sąsiadach różnych narodowości połączonych wspólną mogiłą.

Bitewny kurz osiadł grubą warstwą wokół radrużańskich świątyń, niosąc ze sobą legendy i przestrogi. Dziś przesuwając dłonie po zmurszałych, kamiennych płytach możemy czytać o losach wójta i tatarskiej branki, o panach na Smolinie, sąsiadach różnych narodowości połączonych wspólną mogiłą. Zdrożeni wędrowcy, jak przed wiekami znajdą schronienie pod cerkiewnymi sobotami a wrażliwe zmysły nie uronią ani słowa z metaforycznego kazania świętych i proroków starotestamentowych, czujnie strzegących szczytu ikonostasu. Obie świątynie „szyte na miarę” – tak bliskie sobie, a jednocześnie tak odmienne stylem, rozmachem, otoczeniem… Jedna – strojna, dla dużej wsi z aspiracjami (dziś Światowe Dziedzictwo Kulturowe UNESCO i Pomnik Historii), druga – skromna, acz zgrabna i proporcjonalna, choć jakby przytłoczona duszną atmosferą nadchodzącej pożogi II wojny światowej oraz zmianami, jakie przyniosła ona temu zakątkowi i całemu światu. Po drogach i bezdrożach Radruża poprowadzi nas przewodnik beskidzki Renata Ferenc-Pupek, a w gościnnych progach św. Paraskewy czekać będą przewodnicy Zespołu Cerkiewnego.
1) Spotkanie uczestników na parkingu przy zalewie w Horyńcu-Zdroju (uczestnicy dojeżdżają własnym środkiem transportu) w dniu 17 września 2022 r. (sobota) o godz. 12.00.
2) Przejście piesze ścieżką przyrodniczo-kulturową „Dębisko – Kruszyna” do Radruża. Zwiedzanie dawnej cerkwi pw. św. Mikołaja oraz Zespołu Cerkiewnego w Radrużu – Oddziału Muzeum Kresów w Lubaczowie.
3) Wspólne ognisko przy świetlicy wiejskiej w Radrużu.
4) Powrót pieszo do miejsca zbiórki. Długość trasy 10 km, czas trwania wycieczki około 5 godzin. Wymagane: wygodne obuwie, odzież przeciwdeszczowa/parasol, dokument tożsamości (UWAGA! Część trasy przebiega w bezpośredniej bliskości granicy państwa).
5) Zapisy w Zespole Cerkiewnym w Radrużu: osobiście, telefonicznie: + 48 606-357-108 lub mailowo: radruz@muzeumkresow.eu, do dnia 16.09.2022 r. do godz.12.00 (liczba miejsc ograniczona, decyduje kolejność zgłoszeń).

Partnerzy

Data rozpoczęcia:

17 września 2022

sobota

12:00

Data zakończenia:

17 września 2022

sobota

17:00

-+usuń z przewodnikadodaj do przewodnika

Kategorie wydarzenia:

wycieczka / spacer

Lokalizacja:

Wycieczkę rozpoczynamy i kończymy na parkingu przy zalewie w Horyńcu-Zdroju (uczestnicy dojeżdżają własnym środkiem transportu) w dniu 17 września 2022 r. (sobota) o godz. 12.00. Stąd udamy się w kierunku Radruża.

woj. podkarpackie

Organizator

Nazwa: Muzeum Kresów w Lubaczowie

Osoba kontaktowa: Ryszard Urban

Telefon: 606357108

E-mail: radruz@muzeumkresow.eu

WWW: https://muzeumkresow.eu/

Informacja o organizatorze:

Muzeum Kresów w Lubaczowie zachowuje i popularyzuje dziedzictwo Kresów dawnej Rzeczypospolitej. Aktywność na tym polu obejmuje tematykę historii, kultury i sztuki Kresów, w nawiązaniu do roli Lubaczowa, jako siedziby Archidiecezji Lwowskiej.

Projekt finansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.