fbpx

Wspólna przeszłość miast. Prowincja – Europa

Data rozpoczęcia:

22 września 2023

piątek

10:30

Data zakończenia:

22 września 2023

piątek

14:00

-+usuń z przewodnikadodaj do przewodnika

Spotkanie w Tuliszkowie domyka cykl „Wspomnienia Wielkopolski”, zorganizowany z okazji tegorocznych Europejskich Dni Dziedzictwa.

Tuliszków, miasto w dawnym powiecie konińskim i województwie kaliskim (obecnie powiat Turek w województwie wielkopolskim) – wywoławczy temat spotkania poświęconego dziedzictwu kulturowemu grupy miast (Gostyń, Konin, Sieraków, Szamotuły, Szubin) pozostających wspólną własnością jednej osoby, jednocześnie kumulowaną z królewszczyzną, czyli starostwem. Wybór Tuliszkowa doskonale dopełnia treściowo spotkania w innych miejscach Wielkopolski (Lgin Opalińskich, Pępowo, Szubin, Gostyń – Opalińskim, następnie Konarzewskich i Mycielskich). Kulturalne ambicje dziedziców, bez wątpienia wpływały na ambicje mieszkańców, których kariera wiodła na szczyty nauki (profesury uniwersyteckie, autorstwo dzieł literackich, przenoszenie europejskich wzorców do Polski).
Prowadzenie Mirosław Rojek, Jerzy Łojko

Partnerzy

Wydarzenie w cyklu:

Wspomnienia Wielkopolski. Prowincja w europejskiej przestrzeni kulturowej

Podróż w przeszłość, odległą, dalszą niż osobiste wspomnienia, może być okazją do postrzegania tego, co bezpowrotnie w zapomnienie odchodzi z tego świata. Celem cyklu jest wieloaspektowe przedstawienie dziedzictwa Prowincji Wielkopolskiej przez pryzmat postaci i wydarzeń, które odcisnęły piętno na naszym regionie.

Data rozpoczęcia:

22 września 2023

piątek

10:30

Data zakończenia:

22 września 2023

piątek

14:00

-+usuń z przewodnikadodaj do przewodnika

Kategorie wydarzenia:

warsztaty

Lokalizacja:

MIEJSKO-GMINNY OŚRODEK KULTURY
UL. HALINY OLEKSIAK 2, TULISZKÓW

woj. wielkopolskie

Organizatorzy

Nazwa:

  • Archiwum Państwowe w Poznaniu
  • Instytut Skrzynki

Osoba kontaktowa: Julia Wesołowska

Telefon: 734218220

E-mail: jwesolowska@poznan.ap.gov.pl

WWW: https://poznan.ap.gov.pl/

Informacja o organizatorze:

Archiwum Państwowe w Poznaniu jest jedną z 33 placówek w polskiej sieci archiwów państwowych. Instytut Skrzynki – Instytut Dokumentacji, Rozwoju i Promocji Dziedzictwa Kulturowego i Kulinarnego Powiatu Poznańskiego jest operatorem Szlaku Kulinarnego „Smaki Powiatu Poznańskiego”.

Projekt finansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.