fbpx

Wojewódzka Inauguracja Europejskich Dni Dziedzictwa w Rybniku

Data rozpoczęcia:

9 września 2017

sobota

-+usuń z przewodnikadodaj do przewodnika

W sobotę 9 września o godzinie 10.00 zapraszamy na uroczystą inauguracje Europejskich Dni Dziedzictwa w Województwie Śląskim do rybnickiego Muzeum.

Podczas inauguracji zaprezentowany zostanie album „Krajobrazy życia” zawierający zbiór fotografii z albumu wybitnego Rybniczanina, wiceburmistrza Maksymiliana Basisty.

Miasto żyje, rozwija się, co jednak sprawia, iż wiele miejsc ulega daleko idącym przekształceniom. Charakterystyczne dawniej elementy przestrzeni znikają całkowicie, bądź pozostają ich szczątkowe reminiscencje. Ideą przyświecającą organizatorom jest pokazanie miejsc, które zniknęły z rybnickiego krajobrazu, stąd pomysł na spacer z przewodnikiem po miejscach, których już nie ma. W sobotę 9 września o godzinie 12.00 zapraszamy wszystkich spragnionych dużej dawki wiedzy na spotkanie z przewodnikiem przed Halo Rybnik, skąd rozpocznie się spacer po miejscach, których już nie ma.

Podczas Europejskich Dniach Dziedzictwa otwierają się podwoje wielu rybnickich obiektów niedostępnych na co dzień dla zwiedzających. Wśród nich warto zwrócić uwagę na magazyny muzealnego Działu Historii Rzemiosła, Kościół Ewangelicki, wieżę Bazyliki, schron na Wawoku, czy też ekspozycję w Muzeum Szkolnym Technikum Górniczym „Komendant „Rakoczy” (1891 – 1937). Alfons Zgrzebniok z Dziergowic – dowódca powstań śląskich.”

Rybniccy twórcy nieprofesjonalni zaprezentują swoje spojrzenie na miasto podczas wernisażu o godz. 16.00 w Halo Rybnik. Muzeum w Rybniku zaprasza natomiast na godz. 17.00 na wykład profesora Zbigniewa Kadłubka.

Imprezą towarzyszącą inauguracji będzie II Rybnicka Parada Ryb organizowana przez Instytut Społeczny Silesia.

 

Na wszystkie wydarzenia wstęp wolny. Serdecznie zapraszamy!

 

Organizator:

Społeczna Rada ds. Dziedzictwa Kulturowego Miasta Rybnika

Muzeum w Rybniku

44-200 Rybnik; Rynek 18;  tel. 32 4327460

e-mail: muzeum@muzeum.rybnik.pl; www.muzeum.rybnik.pl

Data rozpoczęcia:

9 września 2017

sobota

-+usuń z przewodnikadodaj do przewodnika

Lokalizacja:

Muzeum w Rybniku

woj. śląskie

Organizator

Nazwa: Muzeum w Rybniku

Projekt finansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.