fbpx

Wojewódzka Inauguracja EDD w Skansenie Archeologicznym Karpacka Troja w Trzcinicy

Data rozpoczęcia:

9 września 2017

sobota

Data zakończenia:

10 września 2017

niedziela

-+usuń z przewodnikadodaj do przewodnika

 MITY SŁOWIAN

 

Wojewódzka Inauguracja Europejskich Dni Dziedzictwa 2017

Miejsce: Skansen Archeologiczny Karpacka Troja w Trzcinicy
Termin: 9, 10 września 2017 r. 

Program:

9.09.2017 (sobota)

15.00 pokazy łucznictwa konnego i władania bronią białą

10.09.2017 (niedziela)

10.30 inauguracja Europejskich Dni Dziedzictwa w województwie podkarpackim

11.00 inscenizacja słowiańskiego mitu o stworzeniu świata i człow. – narodziny Bożydara

12.00 pokazy łucznictwa konnego i władania bronią białą

13.00 inscenizacja wyprawy dzielnego Bożydara do Nawii

14.00 inscenizacja spotkania Bożydara z bogiem Welesem

15.00 pokazy łucznictwa konnego i władania bronią białą

16.00 inscenizacja wyprawy Bożydara do świętego gaju

17.00 inscenizacja wędrówki Bożydara w zaświaty

 

WSTĘP BEZPŁATNY

 

Udział w Europejskich Dniach Dziedzictwa to doskonała okazja aby poznać historię grodziska Wały Królewskie w Trzcinicy, u stóp którego zlokalizowany jest obiekt. Zachęcamy do obejrzenia wystawy stałej prezentującej historię grodziska w Trzcinicy, spacer po parku archeologicznym, gdzie są zrekonstruowane wioski z początków epoki brązu oraz wczesnego średniowiecza. Będzie można także wejść na platformę widokową, a w sali kinowej obejrzeć film: ,,Trzcinica Karpacka Troja”.

                                                 

Odkryto tu jedną z najstarszych i najpotężniejszych w Polsce osad obronnych z początków epoki brązu liczącą ponad 4000 lat, gród wielkiej cywilizacji jaką była kultura Otomani-Füzesabony sprzed ponad 3600 lat oraz monumentalne słowiańskie grodzisko wczesnośredniowieczne z VIII w. Na terenie Skansenu Archeologicznego Karpacka Troja w Trzcinicy znajduje się 150 m zrekonstruowanych wałów obronnych, dwie bramy prowadzące do grodu 18 zrekonstruowanych chat, kuźnia, słupowa wiata warsztatowa. Ponadto atrakcją obiektu jest ponad 40-metrowa platforma widokowa. Karpacka Troja oprócz wyjątkowej wędrówki w przeszłość oferuje także nowoczesność. Obok tradycyjnego skansenu na jej obszarze znajduje się nowoczesny pawilon wystawowy, mieszczący ekspozycje muzealną, komfortową salę konferencyjną, multimedialną salę lekcyjną oraz zaplecze gastronomiczne.
Skansen składa się ze zrekonstruowanego grodziska , pawilonu wystawowego oraz Parku Archeologicznego, gdzie wybudowano dwie wioski: chaty z epoki brązu oraz typowe zabudowania słowiańskie. W skansenie znajduje się również wieża widokowa, z której podziwiać można malowniczy pejzaż Beskidow czy Dołów Jasielsko- Sanockich. W północnej części majdanu grodziska w Trzcinicy, odkryto skarb składający się z 550 przedmiotów srebrnych i 2 złotych. W jego skład wchodzą: 42 placki srebrne, 279 siekańców srebrnych, 1 złoty diadem, 1 złota kulka, 184 monety i fragmenty monet, 44 ozdoby i ich fragmenty oraz okucie pochwy miecza – wielkie dzieło sztuki wczesnośredniowiecznej wykonane przez rzemieślnika z plemienia Liwów – Finów Zachodnich. Jest to jeden z najciekawszych skarbów wczesnośredniowiecznych z terenu ziem polskich. Przeważają numizmaty niemieckie, najmłodsza z monet pochodzi z 1020 r. Wszystko wskazuje na to, że skarb trafił do ziemi w wyniku jednego zdarzenia. W ocenie badaczy doszło do tego w ostatnich chwilach istnienia grodu. Znaleziono liczne ślady pożaru, po którym Trzcinicy już nie odbudowano. Można przypuszczać, że do zniszczenia grodu doszło w latach 1034-1039.


Skansen Archeologiczny Karpacka Troja w Trzcinicy
oddział Muzeum Podkarpackiego w Krośnie 
Trzcinica 646, 38-207 Przysieki,
tel. 134405040
www.karpackatroja.pl 
karpacka.troja@karpackatroja.pl

Data rozpoczęcia:

9 września 2017

sobota

Data zakończenia:

10 września 2017

niedziela

-+usuń z przewodnikadodaj do przewodnika

Organizator

Nazwa: Skansen Archeologiczny Karpacka Troja w Trzcinicy

Projekt finansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.