fbpx

Władcy Bursztynowego Szlaku. Dziedzictwo celtyckie na Śląsku

Data rozpoczęcia:

10 września 2022

sobota

14:30

Data zakończenia:

10 września 2022

sobota

16:00

-+usuń z przewodnikadodaj do przewodnika

Pomiędzy V a II wiekiem p.n.e. ludność celtycka utworzyła na Górnym Śląsku jedną z enklaw osadniczych, pozostawiając po sobie bogate dziedzictwo archeologiczne.

Celtowie przybyli na teren Polski na przełomie V i IV wieku p.n.e. i stopniowo zasiedlili cztery enklawy. Wprowadzili znaczny postęp technologiczny w różnych dziedzinach wytwórczości i organizacji społecznej. Posiadali też rozbudowaną sieć kontaktów, powodując ożywioną wymianę handlową, szczególnie przez tzw. Bursztynowy Szlak. Celtowie pozostawili w Polsce po sobie bogate i pięknie wykonane artefakty odkrywane do dzisiaj podczas badań archeologicznych, czy przypadkowo.
Wykład przybliży dziedzictwo celtyckie na Górnym Śląsku, w tym zabytki odkryte na osadzie w Nowej Cerekwi. Duża liczba odnalezionych tam różnorodnych artefaktów w postaci metalowych ozdób i części stroju, figurek antropomorficznych i zoomorficznych, celtyckich złotych i srebrnych monet, greckich monet, wyrobów szklanych itp. potwierdziła pozycję centralnego ośrodka rzemieślniczo-handlowego.
Prelekcja związana jest z projektem Instytutu Archeologii Uniwersytetu Wrocławskiego w współpracy z Muzeum Śląska Opolskiego w Opolu.

Data rozpoczęcia:

10 września 2022

sobota

14:30

Data zakończenia:

10 września 2022

sobota

16:00

-+usuń z przewodnikadodaj do przewodnika

Kategorie wydarzenia:

wykład / prelekcja

Lokalizacja:

Muzeum Śląska Opolskiego w Opolu
Mały Rynek 7
46-020 Opole
Główny gmach

woj. opolskie

Organizator

Nazwa: Muzeum Śląska Opolskiego w Opolu

Osoba kontaktowa: Marta Tobiasz

Telefon: (77) 4431758

E-mail: archeologia@muzeum.opole.pl

WWW: https://muzeum.opole.pl

Informacja o organizatorze:

Muzeum Śląska Opolskiego jest instytucją z ponad 120 letnią tradycją. Zostało założone w 1900 roku jako Muzeum Miejskie w Opolu (Städtisches Museum Oppeln). W 1950 roku zmieniono jego nazwę na Muzeum Śląska Opolskiego, pod którą funkcjonuje obecnie.

Projekt finansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.