fbpx

Wieża ratuszowa

Data rozpoczęcia:

9 września 2017

sobota

Data zakończenia:

17 września 2017

niedziela

-+usuń z przewodnikadodaj do przewodnika

9–10, 16–17 września godz. 10.00–20.00

„Oko w oko z Hermesem, czyli panoramy Świdnicy i księstwa świdnicko-jaworskiego z wieży ratuszowej”.

Zapraszamy do zwiedzenia odbudowanej w 2012 r. świdnickiej wieży ratuszowej. Z jej tarasów widokowych oglądać można wspaniałą panoramę miasta i okolic, m.in. malownicze górskie łańcuchy Gór Sowich, Wałbrzyskich, Kamiennych oraz Karkonoszy. Elementami niezwykłego krajobrazu, które turyści chętnie uwieczniają na fotografii, są również Ślęża, strzegomskie kamieniołomy czy wrocławska Sky Tower. Oglądając miasto z tego poziomu, można stanąć oko w oko z Hermesem – bogiem, który przypomina o kupieckiej potędze miasta – a także z jego niezwykłymi zabytkami: wpisaną na Listę Pomników Historii i górującą nad miastem katedrą świdnicką z najwyższą na Śląsku wieżą, zabytkową wieżą ciśnień, bogatymi świdnickimi kamienicami, budynkiem sądu i aresztu z czasów pruskich z charakterystyczną elewacją z czerwonej cegły, ze świdnickimi parkami utworzonymi na byłych terenach twierdzy świdnickiej i z wieloma innymi ciekawymi miejscami tworzącymi krajobraz miasta. Wieża ratuszowa runęła 5 stycznia 1967 r. o godzinie 15.16. Powodem katastrofy był nieudolnie przeprowadzony remont oraz rozbiórki sąsiednich budynków. Odbudowana wieża wznosi się na wysokość 57,63 metra, dostosowana jest do potrzeb osób poruszających się na wózkach inwalidzkich (winda), posiada salę konferencyjną oraz bywa wykorzystywana jako przestrzeń do organizacji wystaw.

Grupy zorganizowane proszone są o rezerwację wejścia na wieżę najpóźniej na dzień przed planowaną wizytą, tel. 730 796 626 lub e -mail: wieza@ks-j.pl.

 

16 września godz. 12.00

„Widok z wieży” – rozstrzygnięcie konkursu fotograficznego, wernisaż wystawy.

Konkurs z nagrodami dla fotografów amatorów na najciekawsze zdjęcie z wieży ratuszowej w Świdnicy ogłoszono w połowie sierpnia. Wszystkie zgłoszone fotografie zostaną zaprezentowane na wystawie. 

Data rozpoczęcia:

9 września 2017

sobota

Data zakończenia:

17 września 2017

niedziela

-+usuń z przewodnikadodaj do przewodnika

Lokalizacja:

Wieża ratuszowa

woj. dolnośląskie

Organizator

Nazwa: Gmina Miasto Świdnica, ul. Armii Krajowej 49, 58-100 Świdnica, Andrzej Deska, tel. 74 8562910, e-mail: turystyka@um.swidnica.pl; Lokalna Organizacja Turystyczna Księstwo Świdnicko-Jaworskie, ul. Armii Krajowej 49, 58-100 Świdnica, Marek Marczewski, tel. 74 8520290, e-mail: it@um.swidnica.pl

Projekt finansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.