WIEŻA CIŚNIEŃ I JEJ TAJEMNICE
Data rozpoczęcia:
11 września 2023
poniedziałek
11:00
Data zakończenia:
11 września 2023
poniedziałek
13:00
Czy w Zabrzu mieliśmy latarnie morską ? Jak wygląda ukryty taras, ile schodów jest w wieży, czy to prawda jest że z wieży widać wulkan i święte miasto Jerozolimę. Na te wszystkie pytania otrzymasz odpowiedź jeśli odwiedzisz zabrzańską wieżę wodną.
Zapraszamy na poznanie od środka i zewnątrz tajemnic jednego z największych zabytków hydrotechnicznych w Zabrzu, o którym śmiało możemy powiedzieć, że jest szlachetnym klejnotem miasta, który od 1909 r. gromadził wodę pitną. Wieża przy ulicy Zamoyskiego uroczyście otwarta została 25 września 1909 r. Dostarczała wodę dla znacznej części Zabrza, Maciejowa, Sośnicy i Gliwic. Jej projektantami byli architekt AUGUST KIND i radca budowlany FRIEDRICH LOOSE, który kierował pracami budowalnymi. Wyremontowana wieża ciśnień jest jednym z atrakcyjnych obiektów należących do Muzeum Górnictwa Węglowego, która opowiada nie tylko swoją historię związaną z przemysłowym rozwojem miasta, ale jest także symbolicznym łącznikiem, od którego możemy rozpocząć lub zakończyć przygodę poznawczą związaną z „czarnym złotem”, które jest ważnym elementem historii Zabrza od końca XVIII w. Przewodnikiem po tajemnicach wieży ciśnień w Zabrzu będzie historyk i pierwszy latarnik tej wieży Dariusz Walerjański.
Galeria
Tagi:
Data rozpoczęcia:
11 września 2023
poniedziałek
11:00
Data zakończenia:
11 września 2023
poniedziałek
13:00
Kategorie wydarzenia:
Organizatorzy
Nazwa:
- Muzeum Górnictwa Węglowego w Zabrzu
- Międzynarodowe Centrum Dokumentacji i Badań nad Dziedzictwem Przemysłowym dla Turystyki
Osoba kontaktowa: Dariusz Walerjański
Telefon: 697719827
E-mail: dwalerjanski@muzeumgornictwa.pl
WWW: https://muzeumgornictwa.pl
Informacja o organizatorze:
Muzeum Górnictwa Węglowego w Zabrzu jest obecnie największą i najważniejszą instytucją turystyczno-kulturalną w Zabrzu której początki sięgają 1981 r. Międzynarodowe Centrum Dokumentacji działa w ramach muzeum od 2008 r. jako wyspecjalizowana jednostka badawcza zajmująca dziedzictwem industrialnym.